29 Ocak 2020 01:15

Batı Şeria ve Gazze'de binlerce kişi Trump'ın işgal planına karşı sokağa çıktı

Ürdün, Batı Şeria ve Gazze'de ABD'nin Ortadoğu Planı’nı protesto etmek için binlerce kişi meydanlara akın etti. 

Fotoğraf: AA

Paylaş

Ürdün'ün başkenti Amman ile Gazze ve Batı Şeria'nın çeşitli bölgelerinde düzenlenen gösterilere katılanlar, Filistin bayrakları taşıdı. 
Gazze'deki göstericiler İsrail bayrağı ve ABD Başkanı Donald Trump'ın posterini yaktı. Göstericiler caddelerde lastikleri ateşe vererek  tepki gösterdi. 

BATI ŞERİA'DA ARBEDE

İşgal altındaki Batı Şeria'nın Nablus, Kalkilya, Ramallah ve El-Halil kentlerinde İsrail askerleri ile göstericiler arasında arbede yaşandı.

İsrail askerleri gösterilere göz yaşartıcı gazın yanı sıra plastik ve gerçek mermilerle müdahale etti. 

Çıkan olaylarda bazı Filistinliler yaralandı veya gazdan etkilendi.

29 Ocak'ta da devam gösterilerde İsrail güçlerinin Batı Şeria'daki gösterilere gerçek ve plastik mermiyle müdahalesinde 2’si gerçek mermiyle 3 Filistinli yaralandı

İsrail güçleri, El-Halil kentine bağlı El-Arub Mülteci Kampı yakınındaki gösteriye göz yaşartıcı gaz ve plastik mermiyle müdahale ederken, Filistinliler de taş atarak karşılık verdi. 

Ramallah kenti yakınında yer alan El-Bire kentindeki göstericileri dağıtmak için İsrail güçleri gerçek mermi kullandı. 

Filistin Kızılayından yapılan yazılı açıklamaya göre, El-Arub Mülteci Kampı yakınındaki gösteride İsrail güçlerince plastik mermiyle başından yaralanan bir Filistinli hastaneye kaldırıldı.

El-Bire'de ise biri ayağından biri de omzundan olmak üzere 2 Filistinli gerçek mermiyle yaralandı.

 

AMMAN'DAKİ ABD BÜYÜKELÇİLİĞİ YAKININDA GÖSTERİ

Ürdün'ün başkenti Amman'da yüzlerce kişi ABD'nin Amman Büyükelçiliği önünde toplandı. Göstericilere bazı parlamenterler de destek verdi.

"Ürdün, özgür insanların ülkesi, hiçbir utancı kabul etmeyeceğiz" ve "Terörün sembolü ABD" sloganları atan göstericiler, üzerinde "ABD terörün başıdır. Bu anlaşma geçmeyecek" yazılı dövizler taşıdı.

LÜBNAN'DA GÖSTERİ ÇAĞRISI

Lübnan'daki Fetih Hareketi'nden yapılan yazılı açıklamada, yarın ülkedeki tüm Filistin kamplarında ABD'nin planına karşı yürüyüşler düzenlenmesi çağrısında bulunuldu. 

"Sözde barış planıyla mücadelede Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas'ın yanında yer alıyoruz." ifadeleri kullanılan açıklamada, ABD ve İsrail'in tehditlerinin kendilerini korkutmayacağı vurgulandı. 

TWİTTERDA, "FREEPALESTİNE" ETİKETİ İLK SIRADA

Öte yandan Twitter'da, #FreePalestine etiketi dünya gündemine oturdu.

#FreePalestine etiketi, Twitter'ın dünyada en çok konuşulan konuların yer aldığı Trend Topic listesinde ilk sıraya yerleşti. (AA)

Reklam
ÖNCEKİ HABER

Talepler: İÜ’de yemek, HİTÜ’de yurt, Çözüm ise aynı

SONRAKİ HABER

Müzekart, 1 Mart'tan itibaren 60 TL

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...