24 Ocak 2020 21:50

İzmir ve Adana'da hukuk örgütleri Pakistanlı meslektaşlarını unutmadı

İzmir ve Adana'da hukuk örgütleri 24 Ocak Uluslararası Tehlikedeki Avukatlar Günü dolayısıyla açıklama yaptı.

Fotoğraf: Evrensel

Paylaş

Tehlikedeki Avukatlar Günü dolayısıyla Adana ve İzmir'de açıklama yapan hukuk örgütleri, 2014 yılından bu yana 86 avukatın katledildiği Pakistan’da bulunan meslektaşlarıyla dayanışma mesajı verdi.

İzmir Barosu, Çağdaş Hukukçular Derneği ve Özgürlük İçin Hukukçular Derneği İzmir Şubesi, bu yıl tehdit, saldırı, işkence ve ölümlerle yüz yüze gelen Pakistanlı avukatlara adanan 24 Ocak Uluslararası Tehlikedeki Avukatlar Günü dolayısıyla adliye önünde basın açıklaması yaptı.

Basın açıklamasını okuyan İzmir Barosu Genel Sekreteri Av. Perihan Çağrışım Kayadelen, Uluslararası Tehlikedeki Avukatlar Günü'nün 43 yıl önce bugün, İspanya'da Atocha Katliamı'nda öldürülen 4 avukatın anısına ilan edildiğini hatırlatarak, "Ne yazık ki Atocha Katliamı'ndan bu yana avukatlar, dünyanın dört bir yanında mesleki faaliyetlerinden dolayı tehdit edilmeye, saldırıya uğramaya, tutuklanmaya ve öldürülmeye devam ediyorlar" dedi.

Avukatlığın bağımsız yargının bir parçası olduğunu vurgulayan Kayadelen, "Bu açık gerçeğe rağmen yargıyı siyasetin bir aracı olarak gören anlayış, avukatlara ve avukatlık mesleğine yönelik saldırıları dünyanın her yerinde devam ettirmektedir. Halbuki, uluslararası hukuk, avukat güvencesinin altını önemle çizer. BM'ye göre avukatlar mesleki görevleri nedeniyle kovuşturulamazlar, idari, ekonomik ve diğer yaptırımlara tabi tutulamaz veya bunlarla tehdit edilemezler. Gerçekte ise avukatlara yönelik yaptırımlar, kovuşturmalar ve avukata yönelik şiddet dünyanın her tarafında artarak devam etmektedir. Bugün Türkiye'de sadece yürüttüğü mesleki faaliyetler nedeniyle tutuklu bulunan onlarca meslektaşımız bulunmaktadır. Avukatların büroları saldırıya uğramakta, avukatlar görevlerini yerine getirirken şiddete maruz bırakılmakta ve hatta öldürülmektedir" diye konuştu.

"MESLEĞİMİZİ ÖZGÜRCE YAPABİLMEMİZ İÇİN MÜCADELE EDECEĞİZ"

Son 10 yıl içinde Türkiye'deki bu vahim durum giderek kötüleştiğini ve Tehlikedeki Avukatlar Günü iki kez Türkiye'ye adandığını hatırlatan Kayadelen, "2020 yılına girerken meslektaşlarımızın güvenliğinin tam manasıyla sağlandığı, avukatların yaptığı görev nedeniyle müvekkilleriyle özdeşleştirilmediği, tam bağımsız yargının bütün mekanizmalarıyla işler hale geldiği bir ülke ve dünyanın özlemi içindeyiz. Bu yıl dünyanın dört bir yanındaki avukatlar olarak Pakistanlı meslektaşlarımıza dayanışma duygularımızı yolluyoruz. 2016 yılında meydana gelen bir terör saldırısında 54 avukat yaşamını yitirdi. 2019 yılında ise en az 9 Pakistanlı avukatın öldürüldüğü rapor edildi. Bugün bizler Pakistan hükümetini evrensel hukukun yargılamada avukatların rolüne dair çizdiği temel kurallara uymaya çağırıyoruz. Türkiye'de ve dünyada avukatların tehlike altında olmadan mesleklerini özgürce yerine getirdikleri günler için var gücümüzle mücadele etmeye devam edeceğiz" dedi.

Açıklamanın ardından Pakistan Büyükelçiliğine, Pakistan hükümetini evrensel hukukun yargılamada avukatların rolüne dair çizdiği temel kurallara uymaya davet eden bir metin gönderildi. (İzmir/EVRENSEL)


ADANA'DA PAKİSTANLI AVUKATLAR İÇİN AÇIKLAMA

ÇHD Adana Şubesi ve Adana Barosu 24 Ocak Tehlike Altındaki Avukatlar Günü dolayısıyla basın açıklaması yaptı.

Çağdaş Hukukçular Derneği (ÇHD) Adana Şubesi, adliyenin taş binası önünde açıklama yaptı. Çok sayıda avukatın katıldığı açıklamada, "Pakistan'da 77 avukat katledildi, biliyor musunuz?" pankartıyla "Bir yerde değil, her yerdeyiz" ve "Devrimci avukatlara özgürlük" dövizleri taşındı. Avukat Ümit Üstündağ, ortak basın metnini okudu. Pakistanlı meslektaşlarıyla dayanışma içerisinde olduklarını ifade eden Üstündağ, "Bu saldırılara yanıt olarak, Pakistanlı avukatlar sıklıkla grev, protesto, yürüyüş yahut boykot örgütlemektedir” diye belirtti.

Üstündağ, Pakistan hükümetinden ve parlamentosundan taleplerini şöyle sıraladı:

“Birleşmiş Milletlerin Avukatların Rolü Hakkındaki Temel Prensiplerinin gereği olarak; avukatların mesleklerini güvenlik içerisinde ve cezalandırılma tehdidi yahut saldırı korkusu olmaksızın icra edebilmeleri sağlanmalıdır. Avukatlara karşı gerçekleşmiş saldırılara ilişkin hızlı ve etkili soruşturma süreçleri işletilmeli, failler cezalandırılmalıdır. Pakistan Ceza Kanununun dine küfür ile ilişkili düzenlemeleri derhal ilga edilmelidir. Bu suçlama ile yapılmış tüm davalar düşürülmeli ve bu suçtan ötürü hapsedilenler serbest bırakılmalıdır. İnsan haklarının savunucularına yönelik tüm suçlamalar düşürülmelidir. Bizler, avukatları, baroları, hukuk topluluklarını ve STK’ları, bir an önce Pakistanlı meslektaşlarımıza dayanışma ve Pakistan Barolar Birliğine destek mesajları iletmeye davet ediyoruz"

Adana Barosu Başkan Yardımcısı Sabahattin Gümüş, "Savunmanın özgürlüğü örgütlü yapıdan geçer. Bu anlama barolar savunma özgürlüğünün teminatı olmak zorundadır" dedi. (Adana/EVRENSEL)

Reklam
ÖNCEKİ HABER

Başı açık kadınların ‘kötü’, başörtülü kadınların ‘iyi’ gösterildiği kitap Meclis'te

SONRAKİ HABER

ABD'den patriot açıklaması: Türkiye talepte bulundu ancak henüz bir karar alınmadı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...