24 Ocak 2020 15:02

Merkel ve Erdoğan'a çağrı: Mülteciler pazarlık konusu değildir

Merkel-Erdoğan görüşmesine dair açıklama yapan hak örgütleri, "Almanya ve Türkiye devlet başkanlarının, milyonlarca göçmenin hayatlarını pazarlık konusu etmeye hakları yoktur” dedi.

Fotoğraf: DHA

Paylaş

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan ve Almanya Başbakanı Angela Merkel’in görüşmesine dair açıklama yapan siyasiler ve hak örgütleri, mültecilerin pazarlık konusu yapılmaması istedi.

Erdoğan-Merkel görüşmenin ana gündemlerinden biri mülteciler. “Birlikte Yaşamak İstiyoruz İnisiyatifi” Almanya ve Türkiye devlet başkanlarının, milyonlarca mültecinin hayatlarını kapalı kapılar ardında pazarlık konusu etmeye hakları olmadığını ifade eden bir açıklama yaptı.

Açıklamada “Birleşmiş Milletler tarafından yayımlanan istatistiklere göre, sırf eylül 2019’da 12 bin kişi yaşamlarını tehlikeye atarak Yunanistan’a varmaya çalıştı. Bu sayı bir önceki yılki sayının iki katıdır. Ocak ve haziran 2019 tarihleri arasında ise 555 göçmen Akdeniz ve Ege Denizini geçmeye çalışırken yaşamını yitirdi” bilgisine yer verildi.

Almanya’nın, dünyanın en büyük dördüncü silah ihracatçı ülkesi olarak dünyada süren çatışmalarda önemli bir payı ve ekonomik kazancı bulunduğu belirtilen açıklamanın devamında şu ifadelere yer verildi:

“Buna rağmen Angela Merkel, Suriye’deki çatışmalardan kaçan insanlara kapıları kapatmayı bir müzakere konusu olarak görebilmektedir. 24 Ocak’ta konuyu görüşmek için yeniden bir araya gelerek, milyonlarca insanın hayatını, para ve çeşitli imtiyazlar karşılığı pazarlık konusu edecek olan Almanya ve Türkiye devlet başkanlarının, milyonlarca göçmenin hayatlarını kapalı kapılar ardında pazarlık konusu etmeye hakları yoktur.” (HABER MERKEZİ)

Reklam
ÖNCEKİ HABER

Sağlık Bakanı'ndan koronavirüs açıklaması: Şu ana kadar sadece 1 hastada şüphe bulduk

SONRAKİ HABER

YSK Başkanı Muharrem Akkaya oldu, Muharrem Akkaya kimdir?

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...