24 Ocak 2020 01:20

Putin, Hz. İsa ve Hz. Meryem hakkında espri yapan Rus komedyen ülkesinden kaçtı

Rusya Devlet Başkanı Putin, Hz. İsa ve Hz. Meryem hakkında espriler yapan Rus komedyen Aleksandr Dolgopolov, can güvenliğinden endişe ettiği için Rusya'dan ayrıldı.

Aleksandr Dolgopolov'un Yeni  Espriler Saati adlı YouTube videosundan alınmıştır

Paylaş

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Hz. İsa ve Hz. Meryem hakkında espriler yapan Rus komedyen, güvenliğinden endişe ettiğini söyleyerek ülkesinden ayrıldığını açıkladı.

BBC Türkçe'nin haberine göre, 25 yaşındaki Aleksandr Dolgopolov adlı komedyen tek kişilik komedi gösterilerinin görüntülerinin polis tarafından incelendiğini öğrendiğini ve bu durumun kendisini endişelendirdiğini söyledi.

Rusya İçişleri Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, Dolgopolov'un "inananların duygularını incittiğine" dair şikayet aldıkları ve "Polis memurları inceleme yürütüyorlar, sonuçları hukukun gerekleri doğrultusunda belirlenecek" ifadeleri yer aldı.

St Petersburg'da bir barda tek kişilik komedi gösterisi yapan Dolgopolov'un Şubat ayında Putin ve destekçileri hakkında espri yaptığı belirtiliyor. Gösterisi esnasında Dolgopolov, "Nüfusumuz iki kampa bölündü. Bir yanda Putin'i destekleyenler, diğer yanda okuyabilen, yazabilen ve mantıklı sonuçlara varabilenler" gibi ifadelerle Putin yönetimiyle dalga geçiyor. YouTube'a yüklenen performansın kayıtlarında komedyenin, Hz İsa ve Hz. Meryem ile ilgili de espri yaptığı duyuluyor.

Rusya'da Putin yönetimi altında "dini duyguları incitmeye" karşı ve Rus Ortodoks Kilisesi'ni korumaya yönelik katı yasalar çıkarıldı.

Komedyen, BBC'ye yaptığı açıklamada, performansları nedeniyle hapse atılmaktan korktuğunu söyleyerek "Şu an nerede olduğumu açıklayamam, çünkü bunun beni bir şekilde kötü etkilemesinden korkuyorum. Ancak inançlarım nedeniyle hapse atılmayacağımın garanti edilmesi halinde dönebilirim" ifadelerini kullandı. (HABER MERKEZİ)

Reklam
Reklamsız Evrensel için abone ol
ÖNCEKİ HABER

Ziraat Türkiye Kupası'nda çeyrek finale yükselen takımlar belli oldu

SONRAKİ HABER

Manisa'da 3.8 büyüklüğünde deprem (24 Ocak 2020)

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...