17 Ocak 2020 14:38

Türkiye'de Süryanilere yönelik operasyon İsveç Parlamentosu gündeminde

Mor Yakup Manastırı Rahibi Sefer Bileçen'in tutuklanmasının ardından İsveç'te Meclis Üyesi Robert Halef, Süryanilere yönelik baskı ve tutuklamaları Meclis gündemine taşıdı.

Mor Yakup Kilisesi Süryani Rahibi Sefer (Aho) Bileçen 

Paylaş

Murat KUSEYRİ
Stockholm

İsveç'te Hıristiyan Demokrat Parti Milletvekili Robert Halef, Süryanilere yönelik baskı ve tutuklamaları yazılı bir soru önergesiyle İsveç Parlamentosunun gündemine taşıdı.

Türkiye'de Asuri-Süryani halkına yönelik gözaltı, tutuklama ve kayıplar, 100 bini aşkın Asuri-Süryani'nin yaşadığı İsveç'te kaygı ve tepkiyle karşılanıyor. Hıristiyan Demokrat Milletvekili Robert Halef, Süryanilere yönelik baskıları, Nusaybin'deki Mor Yakup Manastırı Rahibi Sefer (Aho) Bileçen'in tutuklanmasını, Yosef Kara ve Musa Taştekin'in gözaltına alınmalarını parlamentonun gündemine getirdi. Bileçen ile birlikte 9 Ocak'ta "PKK ile işbirliği" suçlamasıyla Yusuf Kara ve Musa Taştekin adlı Süryanilerin gözaltına alındığını hatırlatan Halef, "Süryani’nin bölgeden göç ederek Avrupa Birliği ve diğer ülkelere yerleşmelerinin bir nedeni çatışmalardır" dedi.

"KÜLTÜR MİRASLARIMIZI YOK ETMEK İSTİYORLAR"

Evrensel'e açıklamalarda bulunan Asuri-Süryani-Keldani Derneği Başkanı Özcan Kaldoyo, "Bölgede bin 500 Süryani kaldı. Onları da korkutarak sürmek istiyor. Kültür miraslarımızı yok etmek istiyor" dedi. İnsan Hakları Derneğinin bundan birkaç ay önce yayımladığı raporu hatırlatan Kaldoyo, "Orada Süryanilere yapılan baskı ve tehditler ayrıntılı olarak anlatılıyor. Devletin yanı sıra bölgedeki aşiretlerden bazıları Süryanilerin mallarına el koyuyor. Ne yazık ki bunların arasında HDP ile ilişkileri olanlar da var. Yaşar Kemal 'Sahibi kaçmış yuvada, öteki kuş barınamaz' diyor. Bizim topraklarımızda nasıl barınacaklar? HDP buna karşı güçlü bir tavır göstermeli" dedi.

Reklam
Reklamsız Evrensel için abone ol
ÖNCEKİ HABER

Ceren Özdemir'in katilinin yargılanmasına pazartesi günü devam edilecek

SONRAKİ HABER

Mesudiyeliler taş ocağına da HES’e de izin vermiyor

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...