17 Ocak 2020 12:10
Son Güncellenme Tarihi: 17 Ocak 2020 17:39

Arkeolog Merve'nin intiharıyla ilgili müze müdürü ve 2 uzman açığa alındı

Antep'teki Zeugma Mozaik Müzesinde görev yapan Arkeolog Merve Kaçmış'ı mobbinge maruz bırakarak intihara sürüklediği öne sürülen Müze Müdürü E.Ö. ile 2 uzman görevden uzaklaştırıldı.

Fotoğraf: DHA

Paylaş

İnanç YILDIZ
Diyarbakır

Diyarbakır’da yaşamına son veren Arkeolog Merve Kaçmış’ın mobbinge uğradığı iddiasıyla başlatılan idari soruşturma kapsamında görev yaptığı Müze Müdürü E.Ö. ile uzmanlar A.B. ve K.K. görevden uzaklaştırıldı. Kaçmış’ın bıraktığı mektuba bakan Av. Aslı Pasinli, “Ben yapmadım, kameralar açıktı. Her şey orada kayıtlı” ifadesinin çok net okunduğunu söyledi.

Antep’te bulunan Zeugma Mozaik Müzesinde 2 yıldır görevli Arkeolog Merve Kaçmış izne ayrılarak, memleketi Diyarbakır’daki ağabeyi Ömer Ozan Kaçmış’ın evine gitti ve 13 Ocak’ta yaşamına son verdi. Ardında bir mektup da bırakan Kaçmış’a dair yakınları, müzede kayıp tarihi eserleri zimmetine alması konusunda mobbinge maruz kaldığı için psikolojisinin bozulması sonucu intihar ettiğini iddia etti. Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından da olayın araştırılması için idari soruşturma başlatılıp, müzeye müfettiş gönderildi. Soruşturma kapsamında Müze Müdürü E.Ö. ile uzmanlar A.B. ve K.K.’nin görevden uzaklaştırıldığı öğrenilirken tarihi eserlerin sayımının yapıldığı bildirildi.

AVUKAT, SORUŞTURMANIN GENİŞLETİLMESİNİ İSTEDİ

Evrensel’e konuşan ailenin avukatı Aslı Pasinli, Kaçmış’ın bıraktığı mektuba ilişkin şunları söyledi:

“Mektubun içeriğine savcılıkta baktık. Yazı çok karışık ve bize gösterilen yazının fotoğrafı bulanık olduğu için mektubun tamamını çözümleyemedik. Fakat birkaç cümle net anlaşılıyordu. 'Ben yapmadım, kameralar açıktı. Her şey orada kayıtlı' ifadesi çok net okunabiliyordu. Mektubun diğer kısmı için başvuru yaptık ve psikolojik otopsi talebinde bulunduk” dedi.

Soruşturmanın genişletilmesi talebiyle başvuru yaptıklarını söyleyen Pasinli, “Ailenin iddiası orada 6-7 aylık sürece yayılan bir mobbing sürecinden bahsediliyor. Ki bırakılan mektuptan da anlaşılıyor, oraya atıf var. İntihar vakalarında kişinin son bıraktığı mektup yazı vs. şeyler çok belirleyici oluyor. O yüzden dosyanın oradaki araştırma konusunda birleştirilmesini talep ediyoruz” dedi.

Reklam
ÖNCEKİ HABER

Alara Çayı üzerinde planlanan iki HES için iptal başvurusu yapıldı

SONRAKİ HABER

Reza Zarrab'ın köşkündeki tadilat davası: Bilirkişi raporunda aykırılıklar sıralandı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...