Hangi çağda yaşıyoruz?

Hangi çağda yaşıyoruz?

Türkiye Taşkömürü Kurumu (TTK) Üzülmez Müessesesinde kuyu başında işe giriş ve çıkışlarda kapılar kilitleniyor. 1 aydır süren uygulama işçilerin huzurunu bozarken, yapılanı Orta Çağ dönemine benzeten GMİS, bu uygulamadan derhal vazgeçilmesini istedi.GMİS Genel Teşkilatlandırma ve Eğitim Sekreteri Os

GMİS Genel Teşkilatlandırma ve Eğitim Sekreteri Osman Tutkun, yaptığı açıklamada “Türkiye Taşkömürü Kurumu Üzülmez Müessesesinde işe giriş ve çıkışlardaki keyfi uygulamalar işçimizin huzurunu bozuyor. Müessese Müdürümüzün talimatıyla, 1 ayı aşan bir süredir giriş ve çıkışlarda kapılara kilit takma uygulaması yapılmaktadır. Bu uygulama sonucu işe giriş ve çıkışlarda yığılma olmakta, kuyudan çıkan arkadaşlarımız kafeste asılı kalmaktadır” dedi.

KÖLELİK DÜZENİ

Bu tür uygulamaların iş barışını bozduğunu ifade eden Tutkun, işçilerin moral ve motivasyonunun olumsuz etkilendiğini kaydetti. Tutkun şöyle devam etti: “Eğer kömür üretmek isteniyorsa böyle Orta Çağ dönemi, kölelik düzeni uygulamalarına son verilmelidir. Yeraltında canını dişine takarak ve canını vererek bu ülkeye hizmet eden maden işçisi bunları hak etmiyor. Bu uygulamalar yeni kazalara davetiyedir. Bunun sorumluluğu ve vebali büyüktür.”
Üzülmez’de kuyu başında açıklamada bulunan GMİS Üzülmez Şube Sekreteri Süleyman Bezir de işçinin huzurunu ve motivasyonunu bozan uygulamadan vazgeçilmesini istedi. (ZONGULDAK)

www.evrensel.net