16 Ocak 2020 10:06
Son Güncellenme Tarihi: 17 Ocak 2020 11:15

Burdur'da 4 askerin uyuz ve verem karantinasına alındığı iddia edildi

Burdur 58. Piyade Eğitim Alay Komutanlığında 4 askerin uyuz ve verem nedeniyle karantina altına alındığını iddia edildi. HDP, iddiayı TBMM gündemine taşıdı.

Fotoğraf: MA

Paylaş

Burdur 58. Piyade Eğitim Alay Komutanlığında zorunlu askerlik görevini yapan askerler, hijyen ve sağlıklı yaşam ortamı olmadığını, uyuz ve veremden dolayı 4 arkadaşlarının karantina altına alındığını ve tüm yatakların yakıldığını öne sürdü. HDP Kocaeli Milletvekili Ömer Faruk Gergerlioğlu, iddiayı Meclis gündemine taşıyacaklarını söyledi.

Burdur 58. Piyade Eğitim Alay Komutanlığında zorunlu askerlik görevini yapan askerler, yaşadıkları hak ihlallerini telefonla ulaştıkları Mezopotamya Ajansına (MA) anlattı. İsim vermeyen askerler, kaldıkları ortamın sağlık koşullarına uygun olmadığını, duş alamadıklarını ve duş sırasının haftalarca sürdüğünü ileri sürdü.

"4 KİŞİ KARANTİNADA"

İsim vermek istemeyen bir asker, şunları anlattı:

"Burada yaklaşık 1500 ila 2 bin kişi var. Bizim bölük 450 kişi ve kimse duş alamıyor. Geçen gün uyuz vakası çıktı ve bütün yatakları yaktılar. 2 kişi uyuz, 2 kişi verem olmak üzere 4 kişi karantinada. Biz perişan olduk, çok zor durumdayız. Yetkililer durumun farkında ancak tek yaptıkları şey yatakları yere attırıp ateşe vermek oldu. 2 bin kişilik bir yerin çamaşırhanesi yok, ne yapacağımızı bilmiyoruz. Tuvaletler ve yataklar pislik içinde. Benim yatağım sapsarı olduğundan dolayı gömleklerimi serip yatıyorum ama nereye kadar dayanırım bilmiyorum. Ben de revirlik oldum. Salgının başlamasından korkuyoruz. Akşam saat 19.00'dan 22.00'a kadar bizi gece eğitimi adı altında farklı yerlerde topluyorlar ama bir şey yapmıyoruz, sadece bekliyoruz" diye belirtti.

İDDİALAR MECLİS GÜNDEMİNE TAŞINDI

HDP Kocaeli Milletvekili Ömer Faruk Gergerlioğlu, erlerin gündeme getirdiği iddiaları TBMM gündemine taşıdı. Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar’ın yanıtlaması istemiyle soru önergesi veren Gergerlioğlu, iddiaların İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu tarafından araştırılmasını ve kuruma inceleme ziyareti gerçekleştirmesini talep etti.

Gergerlioğlu’nun yanıt istediği sorular ise şöyle sıralandı:

 • İddialar doğru mudur? Bu iddialar hakkında açılmış herhangi bir soruşturma var mıdır? Açılmış soruşturma varsa hangi aşamadadır?
 • Burdur’da askerlerin hastalık neticesinde çok zor şartlarda olduğu iddiası doğru mudur? Bu şekilde uyuz hastalığının görüldüğü başka kışlalar mevcut mudur?
 • Askerlere sıcak suyun sadece sabaha yakın 4.30’da verilmesinin sebebi nedir?
 • Hijyene dikkat edilmediği ve bulaşıcı hastalıklara davetiye çıkarıldığı iddiası doğru mudur? Bu iddia doğruysa sorumlular hakkında açılmış soruşturma var mıdır?
 • Burdur’da şartlar dolayısıyla firar eden askerlerin olduğu iddiası doğru mudur? Bu iddia doğruysa şu ana kadar firar eden asker sayısı kaçtır?
 • Bir milletvekilinin yeğenine farklı muamele yapıldığı iddiası doğru mudur? Bu iddia doğruysa askerlerin arasında ayrımcılık yapan rütbeliler hakkında açılmış bir soruşturma var mıdır?
 • Alay Komutanının askerler arasında ayrımcılık yaptığı iddiası doğru mudur? Bu iddia doğruysa konuyla ilgili açılmış bir soruşturma var mıdır?
 • Yukarıdaki iddialar gibi başka kışlalarda da aynı şikayetler yaşanmakta mıdır? Aynı şikayetler varsa bu kışlalar hangileridir?
 • Son 5 yıl içerisinde silahlı çatışma dışında hayatını kaybeden asker sayısı kaçtır?
 • Son 5 yıl içerisinde zorunlu askerlikten firar eden asker sayısı kaçtır?
 • Son 5 yıl içerisinde askere elverişsiz raporu alan asker sayısı kaçtır?

(HABER MERKEZİ)

Reklam
ÖNCEKİ HABER

Savcı, 7 gazeteci için verilen beraat kararına itiraz etti

SONRAKİ HABER

Manisa'da 4.0 büyüklüğünde deprem

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa