14 Ocak 2020 15:24

Oscar adaylarına bir kez daha “Çok beyaz ve erkek” eleştirisi geldi

92. Oscar ödülleri bir kez daha adaylar arasındaki çeşitlilik eksikliği nedeniyle tartışmalara neden oldu. 

Afişler imdb.com'dan Oscar heykelciği ise oscars.org'dan alınmıştır. (Kolaj: Evrensel)

Paylaş

Amerikan Sinema Sanatları ve Bilimleri Akademisi tarafından bu yıl 92. kez verilen Oscar Ödülleri, bir kez daha, "çeşitlilik eksikliği" nedeniyle eleştirilerin hedefinde.

Bu yıl oyunculuk kategorisinde yalnızca bir beyaz olmayan aday yer alırken, en iyi yönetmen adayı kategorisine de yalnızca bir beyaz olmayan yönetmen girebildi.

İngiliz Oyuncu ve Şarkıcı Cynthia Erivo, biyografi türünde bir drama olan Harrlet’deki Harriet Tubman rolüyle en iyi kadın oyuncu kategorisinde aday gösterildi. Güney Koreli Yönetmen Bong Joon-ho ise kara komedi gerilim filmi Parasite ile en iyi yönetmen kategorisinde aday gösterildi.

Sky News’in haberine göre bu yıl, 2015-2016 yıllarındaki “#OscarsSoWhite (OscarlarÇokBeyaz) tepkisinden sonra Akademi’nin üyelerini farklılaştıracağını duyurmasından beri en az çeşitliliğin görüldüğü yıl oldu.

Esquire haber sitesinde ise bu duruma dair, “Akademi, farklı filmler söz konusu olduğunda kör bir noktaya sahip görünüyor” denildi.
En iyi yönetmen listesinde hiçbir kadın yönetmen bulunmamasıyla ilgili olarak BBC’de yer alan habere göre, Little Women filmi ile en iyi yardımcı kadın oyuncu kategorisinde aday gösterilen Florence Pugh “net bir problem” ve “üzücü bir durum” olduğunu söyledi. Pugh ayrıca “Geçen yıl her zamankinden fazla kadın yönetmen ve yazar vardı. Bunun hakkında konuşuluyor ve umarım bu durum değişecek” açıklamasında bulundu.

Bu yılki Oscar Ödülleri’nde Joker 11 adaylıkla en çok dalda aday gösterilen film olurken, The Irishman, 1917 ve Once Upon a Time in Hollywood filmleri 10 adaylıkla yarışıyor.

Oscar’ı kazananlar, 9 Şubat’ta ABD’nin Los Angeles eyaletinde gerçekleşecek törenle duyurulacak. (DIŞ HABERLER)

Reklam
ÖNCEKİ HABER

Sezai Temelli’den Erdoğan’a Libya uyarısı: Saha-masa işine kendinizi kaptırmayın

SONRAKİ HABER

Kadıköy'de eylem yapan kadınlar sordu: Gülistan Doku nerede?

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa