14 Ocak 2020 14:14

Eğitim Sen Balıkesir Şubesi: Eğitimde muska ve dua dönemi mi?

Karesi İlçe Milli Eğitim Müdürlüğünün okullara bayrak törenlerinde okunması için gönderdiği yazıda dinsel öğeler yer aldı.

Fotoğraf: Evrensel

Paylaş

Eğitim Sen Balıkesir Şubesi sendika binasında yaptığı basın açıklamasıyla; Karesi İlçe Milli Eğitim Müdürlüğünün Karesi Kaymakamlığı oluru ile okullara bayrak törenlerinde okutulmak üzere gönderdiği “Saygı değeri-Kendine saygıbaşlıklı yazının dinsel öğeler içermesi nedeni ile tepki gösterdi.

Eğitim Sen Şube Başkanı Abdurrahman Bulut “Yetmez, muska yazdırıp kurşun da döktürün” başlığı ile yaptığı basın açıklamasında, Karesi İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü ve Kaymakamlığının görevlerinin öğrencilere dini ifadelerle dolu metin göndererek “terbiye dersi” vermek olmadığını belirtti. Bulut, “Balıkesir Valiliği ve İl Milli Eğitim Müdürlüğü harekete geçerek sorumlular hakkında gerekli soruşturmayı yapmalı” dedi.

Türkiye’de eğitim sisteminin, en temel bilimsel eğitim ilkelerinden ve laik eğitim anlayışından hızla uzaklaştığını ifade eden Bulut; “İl ve İlçe Milli Eğitim Müdürlüklerinin asli görevleri, eğitimde yaşanan sorunların çözümü yönünde adımlar atmaktır” dedi.

AKP iktidarında adım adım hayata geçirilen eğitimi hem içerik hem de biçimsel olarak dini kural ve referanslara göre biçimlendirme uygulamaları son yıllarda daha da somutlaştığına dikkat çeken Bulut; “Eğitim müfredatına bilim dışı müdahaleler, felsefe-bilim derslerinin azaltılması, din eğitiminin fiilen okul öncesine hatta kreşlere kadar indirilmesi vb. gibi uygulamalar geçtiğimiz yıllarda eğitimin dinselleştirilmesi açısından öne çıkan uygulamalar olmuştur. Türkiye’de iktidar eliyle eğitim alanı başta olmak üzere, toplumsal yaşamın bütün alanlarında hayata geçirilmeye çalışılan dinselleşme söylem ve pratikleri, son yıllarda eğitimin bütün kademelerinde yaşanan bir sorun olarak dikkat çekerken, öğrencilere yönelik her fırsatta dini söylem ve telkinler içeren uygulamaların milli eğitim müdürlükleri ve mülki amirlerin talimatıyla yapılmak istenmesi dikkat çekicidir” dedi

SÖZ KONUSU YAZININ SON İKİ PARAGRAFI

“...Kendinize olan güven duygusu kaybolunca bunu tekrar kazanmanın en kısa yolu Allah’ın sizinle olduğunu, yüce yaratıcının size yardım edeceğini bilmek ve halis düşüncelerle doğru yoldan sapmamak olduğunu bilmektir.

Hayatta başarılı olmak, mutlu ve üretken olmak için zaman zaman şu sözleri kendinize söyleyin; ‘Allah benimle beraber. Bana yardım ediyor. Bana yol gösteriyor.’ Bu sözleri gün içerisinde en az üç defa sesli olarak söyleyin ve kendi sesinizi kendiniz duyun, bu sesin verdiği güveni, huzuru, mutluluğu yaşamaya çalışın.”

(Balıkesir/EVRENSEL)

Reklam
ÖNCEKİ HABER

Kılıçdaroğlu'ndan Evrensel, BirGün ve Cumhuriyet’e cezaya tepki: Destekleyeceğiz

SONRAKİ HABER

Elazığ ve İstanbul'da Evrensel'e destek: Evrensel’in suç ortağıyız

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa