13 Ocak 2020 23:33

Gazetecilik öğrencileri ocak ayında öldürülen gazetecileri andı

Kocaeli’de gazetecilik öğrencileri ocak ayında öldürülen gazetecileri andı, günümüz gazeteciliğin durumunu ve geleceğini tartıştı.

Fotoğraf: Evrensel

Paylaş

Kocaeli Üniversitesi Gazetecilik öğrencileri ocak ayında öldürülen gazeteciler; Uğur Mumcu, Metin Göktepe ve Hırant Dink için anma programı düzenledi. Kocaeli Elektrik Mühendisleri Odası Hasan Balıkçı Eğitim Salonunda bir araya gelen öğrenciler gazeteciliğin günümüzü ve geleceğini tartıştı.

Evrensel Gazetesi Kocaeli Muhabiri Arzu Erkan’ın konuşmacı olarak katıldığı etkinlik öldürülen gazeteciler anısına hazırlanan sinevizyon gösterimiyle başladı. Gösterimin ardından söz alan Erkan Türkiye’nin 90’larda yükselen işçi mücadelesi ve yaşanan faili meçhul cinayetlere ve o yıllarda gazetecilik mesleğini sürdürmenin de zor olduğuna değindi, bombalanan Özgür Ülke gazetesini hatırlattı. 

Erkan konuşmasının devamında “Uğur Mumcu cinayeti hala faili meçhul, Özgür Ülke gazetesine bombayı kimin konduğu maalesef hala bilinmemekte ancak Metin Göktepe’nin öldürülmesinde farklı bir süreç vardı örneğin tanıklar var ve tüm tehditlere rağmen tanıklar ne gördülerse onu ifadelerinde verdiler. Yine şimdilerde tanık olamadığımız ancak 90’larda tanık olduğumuz başka bir şey var o da gazetecilerin dayanışması. Bunu en çarpıcı şey olarak düşünüyorum. Başta Gazeteciler Cemiyeti ve onun başkanı Nali Güreli olmak üzere bütün gazetecilerin sahip çıktığı bir süreç vardı” dedi.

"EMEKÇİLERDEN YANA KALEM TUTACAĞIZ"

Gazetecilik kökenli CHP Milletvekili Utku Çakırözer’in açıkladığı 2019 yılı Basın Özgürlüğü raporunun verilerini sunan Erkan, 108 gazetecinin tutuklu ve hükümlü, 172 gazetecinin mahkemelerde haberlerini, eleştirilerini savunmak zorunda bırakıldığını ve en az 60 gazetecinin gözaltına alındığını dile getirdi. Erkan, “Basın özgürlüğünü savunma ve buna uygun davranma son derece zorlaşmış durumda gazeteci gerçeğin peşinde koşmalı. Peki gerçek neyin arkasına saklanmıştır. Bütün iktidarların halk karşısında yaptığı yanlışları açığa çıkarmaktır gerçeğin peşinde koşmak” diye konuştu.

İktidarın yığınları kendisine ikna etmek için basını kullandığını ve yalanın gerçekmiş gibi sunulduğunu söyleyen ve gerçek gazetecilerin ise bu yalanı ortaya çıkarmak gibi bir görevi olduğunu ifade eden Erkan, “Bir bütün olarak Türkiye’de yaşanan siyaset ve dış politika bütün bu alanlarda yaşananları ifşa etmenin kendisi aynı zamanda sermaye ve iktidar karşısında hedef haline gelmenizi sağlar ama herhalde biz halkın haber alma hakkının yanında olacağız. Halkçı bir yayının yanında olacağız, emekçilerden yana kalem tutacağız” dedi. 

Arzu Erkan’ın konuşmasının ardından etkinlik soru cevap ve öğrencilerin konuşmalarının ardından son buldu. (Kocael/EVRENSEL)

Reklam
ÖNCEKİ HABER

"Kürt Dili ve Kültürü Ağı" çalıştayının sonuç bildirgesi açıklandı 

SONRAKİ HABER

EMEP heyeti Elazığ'da incelemede bulundu: Hamaset söylemi can kaybının önüne geçemez

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa