13 Ocak 2020 17:17

“Şeker fabrikalarındaki geçici işçiler kadroya alınmalı”

CHP Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba, Şeker Fabrikalarına İŞKUR üzerinden yapılacak daimi işçi alımında önceliğin fabrikalarda yıllardır emek veren işçilere verilmesi gerektiğini söyledi.

Fotoğraf: DHA

Paylaş

Türkiye Şeker Fabrikalarına (TÜRKŞEKER) ait fabrikalarda 15-20 yıldır geçici olarak çalışan işçiler kadroya alınmazken, dışarıdan daimi işçi alımı yapılıyor. CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Emek Büroları Koordinatörü Veli Ağbaba, Şeker Fabrikalarına İŞKUR üzerinden yapılacak daimi işçi alımında önceliğin fabrikalarda yıllardır emek veren işçilere verilmesi gerektiğini söyledi.

“BU İŞÇİLERİ DIŞLAYIP DIŞARIDAN DAİMİ İŞÇİ ALMAK KABUL EDİLEMEZ”

Şeker fabrikalarında çalışan bin 400 geçici işçinin gelecekleriyle ilgili kaygılı bir bekleyişe girdiğini kaydeden Ağbaba, “TÜRKŞEKER hangi akla hizmet ediyorsa geçici işçiler dururken İŞKUR üzerinden daimi işçi alıyor. Başvurular alındı. Önümüzdeki günlerde TÜRKŞEKER’e bağlı 15 fabrikada çalıştırmak için İŞKUR üzerinden bin 500 kişi alımı tamamlanacak. Oysa bu 15 Şeker fabrikasında bin 400 geçici işçi var. Bu insanlar mağdur ediliyor. Bu şekilde devam ederse 100 yıl çalışsalar da emekli olamazlar. Bu işçilere, emekçilere hepimizin bir vefa borcu var. Bu insanlar şeker fabrikalarına ömrünü vermişler. 15-20 yıl emek vermişler. Bu işçileri dışlayıp dışarıdan daimi işçi almak kabul edilemez. Kadrolu işçi alınacaksa öncelik bu işçilere verilmeli. Liseyi yeni bitirmiş bir genci, 19 yaşındaki bir kişiyi getirip 20 yıldır emek veren işçilerin başına amir olarak koyarsanız çalışma barışı bozulur. Bu yanlıştan derhal dönülmeli, kadrolu işçi alınacaksa önce fabrikalarda çalışan işçiler kadroya geçirilmeli, ardından dışarıdan alım yapılmalıdır” ifadelerini kullandı. (EKONOMİ SERVİSİ)

Reklam
ÖNCEKİ HABER

Ekonomist Mertkan Hamit: KKTC Su Temin Projesi bir bağımlılık projesidir

SONRAKİ HABER

Özdemir Asaf kimdir? Eserleri neler?

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa