13 Ocak 2020 12:42

Gebze’de 25. yıl etkinliği: Gazeteyi daha etkin kullanmalıyız

Gebze’de Evrensel’in 25. yılı dolayısıyla “Uluslararası Gelişmeler Yanlışlar ve Doğrular” paneli düzenlendi.

Fotoğraf: Evrensel

Paylaş

Gebze’de işçi ve emekçiler, gazetemiz Evrensel’in 25. Yılı kapsamında “Uluslararası Gelişmeler Yanlışlar ve Doğrular” panelinde buluştu. Evrensel Yazarı İskender Bayhan’ın panelist olarak katıldığı panele metal, petro-kimya ve farklı iş kollarından işçiler katıldı.

İskender Bayhan, “‘Ne yapacağız, ne yapmalı?’ sorularına yanıt arayalım” diye başladığı konuşmasında günümüz dünyasının temel çelişkileri ve çatışmalarına, mevcut sistem ve güç ilişkilerine, Türkiye’nin durumuna, dünyanın çeşitli yerlerindeki halk hareketlerine değindi.

2019 HAK MÜCADELESİYLE GEÇTİ

Bayhan, rekabet ve paylaşımın keskinleştiğini, bütün dünyadaki işçi ve emekçiler üzerindeki sömürünün arttığını, yaşam koşulları zorlaşırken sermayedarlarla arasındaki çelişkinin derinleştiğini belirterek halkın 2019’da hak mücadelesi verdiğini söyledi.

İç politikanın dış politikaya karıştığını söyleyen Bayhan “Türkiye’nin aktif politikaya katılma ve pay alma isteği ortadır. Türkiye hilafet ve saltanat yürümeleriyle, ‘Bu savaşta biz de varız’ diyerek Türk-İslamcı bir cephede birleştirmeye çağırıyor. Bu cephede bir çağrı yaparken Türkiye’nin imalat sanayisinin yüzde 66’sını yabancı sermaye oluşturmakta. Türkiye bu yabancı sermayeye bağımlıdır ve tekellerin kuşatması altındadır. Türkiye’nin geleceği bizleriz. Bu da enternasyonal dayanışmayı gerektirir” dedi.

‘AKP OSMANLI KILICI SALLARKEN ATTAN DÜŞTÜ’

Bayhan’ın konuşmasının ardından, katılımcılar soru ve görüşlerini paylaştı. “AKP Ortadoğu’da rol dağıtma görevini mi üstleniyor? Bölgedeki müdahalelerinde itibar kaybetmiştir. Libya’da itibar aramaya mı çalışmaktadır?” sorusuna Bayhan şöyle cevap verdi: “AKP kovboy atına bindi, Osmanlı kılıcını sallarken attan düştü. İlk fırsatta o ata tekrar binebilmek için kendini dayatıyor. Nesnel olarak bunun gerçekleşmesi mümkün değil. Bu pozisyonu elde etmek bunların bileğini bükmekle mümkündür. İsrail’in, Arabistan’ın bileğini bükmekle mümkündür. Bu da büyük bir savaşı doğurur” dedi.

İktidarın son dönemdeki bütün tezkerelerde itibar kaybettiğini belirten Bayhan “Kitlelerin Erdoğan ve ittifakından desteği azaldıkça; yerli, kirli, şoven, kışkırtıcı politikalar azalmıyor artıyor. Libya’ya olan desteğin yüzde 60’a düşmesi bunun göstergesi” dedi.

‘GAZETEYİ DAHA ETKİN KULLANMALIYIZ’

Bayhan, gazeteyi işçi ve emekçilerin ne kadar etkin ve kesintisiz kullanırsa, daha iyi sonuçlar, değerlendirmeler, sloganlar ve talepler ortaya çıkacağını belirtti. (Gebze/EVRENSEL)

Reklam
ÖNCEKİ HABER

Melih Gökçek dönemine ait 576 milyon TL'lik zararla ilgili soruşturma başlatıldı

SONRAKİ HABER

İstanbul’da yarın kar yağışı bekleniyor

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa