13 Ocak 2020 11:44

Maraş'ta "asgari ücret çok" bahanesiyle işten atılan 115 şoför işe dönmeyi bekliyor

Afşin-Elbistan termik santralinde çalışırken yılbaşında işten çıkarılan 115 taşeron işçinin, işe geri dönmeleri talebiyle başlattığı eylem sürüyor.

Fotoğraf: Evrensel

Paylaş

Samet NAZAR
Elbistan

Çelikler Holding'e ait Afşin-Elbistan Linyitleri İşletme Müdürlüğünün yeni asgari ücret zammını karşılamayacağını bildirdiği taşeron firma, 115 şoförün iş akdini feshetmişti. 115 taşeron işçinin santralin nizamiye kapısına çadır kurarak başlattığı eylem sürüyor.

Maraş'ın Elbistan ilçesindeki termik santrali işleten Çelikler Holding'e bağlı Afşin-Elbistan Linyitleri İşletme Müdürlüğü yetkilileri, taşıma işini ihale ettikleri taşeron firmaya, işçi maaşlarına uygulanacak yeni asgari ücret farkını karşılamayacağını bildirince, taşeron firma 115 şoförün işine son vermişti. Taşeron firmanın 115 pikap şoförüne ödenecek yeni asgari ücret zammını karşılayamayacakları gerekçesiyle teminatı bozması sonucu ihalenin bitmesine 18 ay kala işçiler işsiz kalmıştı. Yeni yıla işsiz giren işçiler, santral önünde eylem yapmaya başlamıştı.

İŞÇİLERİN DİRENİŞİ SÜRÜYOR

Seslerini duyurmaya çalışan işçiler, nizamiye kapısına çadır kurarak işe geri dönmek talebiyle beklemeye başladı. İşten çıkarılan işçiler ortak bir basın açıklaması yayımladı. Yapılan açıklamada şu ifadeler kullanıldı:

"115 işçi sözleşmemizin bitmesine 17 ay kala işten çıkarıldık. İşten çıkarıldığımız tarihten bugüne kadar haklarımız ve işe tekrar dönmek için hukuki yollarla eylemimizi yapmış bulunmaktayız ve aynı yollarla da devam edeceğiz. Uçan Turizm ile Çelikler Holding arasındaki asgari ücret fiyat farkı anlaşmazlığının faturasını 115 işçiye kestirmeyeceğiz. Ayrıca vatandaştan destek görmek amacıyla başlattığımız ve 2 bine yakın imza topladığımız kampanyayı da devam ettireceğiz. Mağduriyetimizin giderilmesi, haklarımızın verilmesi ve işe tekrar dönmek için başlattığımız bu eylemi sonuna kadar sürdüreceğimizin kimsenin şüphesi olmasın"

Reklam
ÖNCEKİ HABER

Bağlar Belediyesi, "mücbir sebep" diyerek il dışından 14 firmayı ihaleye davet etti

SONRAKİ HABER

Manisa'da 15 dakika içerisinde 3 deprem meydana geldi

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa