12 Nisan 2011 11:21

‘Çalıştay bilimsel ölçütlerden uzak’

YÖK tarafından “Yükseköğretimi yeniden yapılandırma” adına sürdürülen toplantılardan biri de 6 Nisan’da yapıldı.“Yükseköğretim Kurulu Ortak Akıl Platformu” başlıklı çalıştay Eğitim Sen’in tepkisini çekti. Çalıştayın bilimsel ölçütlerden ve toplumsal önce

‘Çalıştay bilimsel ölçütlerden uzak’

Paylaş

“Yükseköğretim Kurulu Ortak Akıl Platformu” başlıklı çalıştay Eğitim Sen’in tepkisini çekti. Çalıştayın bilimsel ölçütlerden ve toplumsal önceliklerden uzak olduğunu belirten Eğitim Sen Genel Başkanı Kılıç, üniversitelerin sermayenin ve hükümetin ihtiyaçları doğrultusunda yeniden şekillendirilmesi çabasının çalıştaylarla meşrulaştırılmak istendiğini söyledi.

Sendika genel merkezinde dün basın toplantısı düzenleyen Kılıç, AKP Hükümeti’nin YÖK’ü kaldırmayıp, yeniden yapılandırma niyetinde olduğuna dikkat çekti. Kılıç, “12 Eylül ürünü YÖK’ü kaldırmayıp, üniversiteleri bilimin ve demokrasinin kurumları yapmak yerine piyasanın güdümüne sokarak yeniden düzenlemek isteyenlerin, 12 Eylül zihniyetiyle ne kadar paralel düşündükleri açıkça ortadadır” dedi.

“Yükseköğretim reformu” denilen çalışmaların bilimsel ölçütlerden, kurumsal saygınlıktan ve toplumsal önceliklerden uzak olduğunu ifade eden Kılıç, Eğitim Sen temsilcilerinin de katıldığı 6 Nisan’daki çalıştayın prensip ve başlıklarının Bologna Sürecinde Avrupa Üniversiteler Birliği (EUA) Bakanlar Konferansı, YÖK Strateji Raporları ve TÜSİAD raporlarına yansıyanlarla aynı olduğuna dikkat çekti.

‘TEPSİ’DE ÜNİVERSİTE

Zübeyde Kılıç, çalıştayın işleyişine dair de ilginç bilgiler verdi. Toplantıda kurulan “Ortak Akıl Masaları”ndaki kağıt tepsilere herkesin yazdığı notların değerlendirildiğini aktaran Kılıç, “ortak akıl üretme” adına hazırlanan oyunun ortak düşünmeyenin elenmesini amaçladığını söyledi. Kılıç, bu yolla çalıştayda sadece “kendi gibi düşünenlerle ortaklaşma sağlandığını” ifade etti. Toplantının sonucunda en başta ifade edilen prensip ve başlıklara ulaşıldığını kaydeden Kılıç, “Anlaşılan odur ki, reformun en kritik ayağını, özel-şirket üniversitelerinin ve yabancı üniversitelerin açılmasına izin vermek oluşturacaktır” dedi.

Kılıç, reformunun diğer ayaklarının da, sermaye gruplarının YÖK ve üniversite yönetimine katılması, mütevelli heyetlerinin oluşturulması, üniversitelerin dışsal yönlendirmeye açılması ve üniversitelerin paralı hale getirilmesinden oluştuğunu kaydetti.

Hükümetin çalıştaylarla, yaptıklarını meşrulaştırmak istediğini belirten Kılıç, YÖK kaldırılmadan üniversitelerin sorunlarına çözüm bulunamayacağını söyledi. (Ankara/EVRENSEL)

ÖNCEKİ HABER

Mücadelenin örülmesi için lise komiteleri

SONRAKİ HABER

Yargıdan yeni tip suç icadı: Osmanlı soyundan gelenleri aşağılama

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa