11 Ocak 2020 16:43
Son Güncellenme Tarihi: 11 Ocak 2020 19:23

Silivri açıklarında 4.7 büyüklüğünde deprem meydana geldi

Marmara Denizi'nde saat 16.37 sularında 4.7 büyüklüğünde deprem meydana geldi. Deprem İstanbul genelinde ve çevre illerde hissedildi.

Harita: Mapquest

Paylaş

Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD) Deprem Dairesinden edinilen bilgilere göre saat 16.37 sularında Marmara Denizi'nde 4.7 büyüklüğünde deprem meydana geldi.

Çevre il ve ilçelerden de hissedilen depremin merkez üssünün Istanbul Silivri'ye 22,7 kilometre uzaklıkta olduğu ve yerin 7,1 kilometre altında gerçekleştiği belirlendi.

Deprem, İstanbul genelinde ve çevre illerde de hissedildi. Kandilli Rasathanesi ve Deprem Araştırma Enstitüsü, depremin büyüklüğünü 4.7 olarak duyurdu ve ardından 4.8'e revize etti.

Eylül ayında 5.8 büyüklüğünde gerçekleşen deprem de aynı bölgede meydana gelmişti.

İMAMOĞLU: ŞU ANA KADAR İLETİLEN BİR OLUMSUZLUK YOK

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu da deprem sonrası Twitter’dan mesaj paylaşarak geçmiş olsun dileklerini iletti:

“Marmara Denizi Silivri Açıklarında 16 km derinlikte, 4.8 büyüklüğünde meydana gelen deprem sonrası AKOM koordinasyonunda tüm ekiplerimiz görev başında, şu ana kadar ekiplerimize iletilen olumsuz bir durum söz konusu değil. İstanbul’umuza geçmiş olsun.”

AFAD: GELİŞMELERİ TAKİP EDİYORUZ

Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD), Marmara Denizi'nde Silivri açıklarında meydana gelen 4,7 büyüklüğündeki deprem sonrası, an itibarıyla olumsuz bir ihbarın bulunmadığını bildirdi.

AFAD'ın Twitter hesabından yapılan paylaşımda, "Marmara Denizi'nde Silivri açıklarında meydana gelen deprem sonrası, an itibarıyla, olumsuz bir ihbarın bulunmadığı bilgisi alınmıştır. Gelişmeleri takip ediyoruz." denildi.

SABAH ŞARKÖY'DE MEYDANA GELEN DEPREMLERLE FARKLI FAYDA

AFAD, meydana gelen 4.7 büyüklüğündeki deprem ile bu sabah Şarköy yakınlarında oluşan depremlerin farklı fay segmentleri üzerinde meydana geldiğini belirtti.

İSTANBUL VALİSİ: OLUMSUZ BİR İHBAR GELMEDİ

İstanbul Valisi Ali Yerlikaya da Twitter hesabından depremle ilgili yaptığı açıklamada "Marmara Denizinde başta istanbul olmak üzere çevre illerde hissedilen Kandilli Rasathanesi verilerine göre 4.7 büyüklüğünde bir deprem meydana gelmiştir. Bilgi vermeye devam edeceğim" dedi.

Yerlikaya, bir başka bilgilendirme mesajında "Başta AFAD Koordinasyon Merkezimiz olmak üzere 155, 156, 112, 110 ve diğer çağrı merkezlerimize deprem sonrasında, şu ana kadar depremle ilgili herhangi bir çağrı gelmemiştir. İstanbul'umuza geçmiş olsun" ifadelerini kullandı. 

"BU FAY ÜZERİNDEKİ HER DEPREM ÖNEMSENMELİDİR"

Depremin ardından açıklama yapan Kocaeli Üniversitesi Öğretim üyesi Prof. Dr. Şerif Barış, "Artçı ve normal bir deprem olduğunu düşünüyorum. Daha önceki 5.7'lik depremin artçısı gibi duruyor" diye konuştu.

Prof. Dr. Naci Görür ise depremin beklenen İstanbul depreminin gerçekleşmesini bekledikleri fayda meydana geldiğini belirterek "Bu fay üzerindeki her deprem önemlidir" açıklamasında bulundu. Prof. Görür şu açıklamayı yaptı:

"Arkadaşlar bu gün olan 4,7 depremi haritada yerine göz kararı koydum. Bir önceki 5,8 depremine yakın veya biraz doğusunda. Bu deprem büyük depremi beklediğimiz fayın üzerinde. Onun için sıkıntılı. Bu fay üzerinde olan her deprem önemsenmelidir. Fayın kırılma eğilimini gösterir."

DEPREM TEKİRDAĞ'DA DA HİSSEDİLDİ

Deprem, Silivri'ye komşu Tekirdağ'ın Marmara Ereğlisi ile Çorlu ilçelerinde de hissedildi. Bazı vatandaşlar, panikle dışarı koştu. İlk bilgilere göre depremde herhangi bir hasar meydana gelmedi. (HABER MERKEZİ)

Reklam
ÖNCEKİ HABER

KESK İzmir’de miting düzenledi: Herkese güvenceli iş ve güvenli bir gelecek

SONRAKİ HABER

Gülistan Doku için yapılan açıklamaya polis müdahale etti

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa