11 Ocak 2020 00:12

ABD'den İran'a yeni yaptırımlar

ABD, İran'a yönelik tekstil, madencilik ve imalat alanında yeni yaptırımlar devreye sokacağını açıkladı.

Fotoğraf: Pixabay

Paylaş

ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo ile Hazine Bakanı Steven Mnuchin, Beyaz Saray'da ortak basın toplantısı düzenledi.

"İran'a yönelik yeni yaptırımları yürürlüğe sokuyoruz" diyen Mnuchin, yaptırımların tekstil, madencilik ve imalat alanında olacağını belirterek "Amacımız küresel terör saldırılarının önüne geçmektir" dedi.

Mnuchin'in "Başkan Trump açıkça ifade etmiştir, İran terörist davranışlarına son vermeden ve nükleer silahlardan vazgeçmedikçe ABD yaptırımdan vazgeçmeyecektir" dedi.

Ardından Pompeo, konuşma yaptı. Pompeo, açıklamasının devamında şu ifadeleri kullandı:

" İran'a yeni yaptırımları yürürlüğe koyduk. 8 üst düzey İranlı yetkili yaptırım listesine alındı. Bunlar 1500 sivilin öldürülmesi için emir vermiştir. Ayetullah da yaptırım listesine alınmıştır. İranla tekstil ve enerji gibi alanlarda ticaret yapan herkes yaptırım kapsamına alınacak. Alimünyum ve demir sektöründe bulunan 17 firma yaptırım uygulandı. İran'a ekonomik olarak zarar verdik." 

"Bir saldırı tehdidi vardı adım attık ve ABD halkını en az riske atacak şekilde hareket ettik. Elçiliklere saldırı olacağına dair istihbarat var. Süleymani'nin ABD büyükelçiliklerine saldırmayı planlıyordu. Büyük çapta saldırılar planlıyordu. Attığımız adımlar ABD güvenliğini sağlamak için atıldı." 

UKRAYNA UÇAĞININ DÜŞÜRÜLMESİ

"Ukrayna uçağının İran füzesi tarafından düşürülmesinin son derece muhtemel olduğunu düşünüyoruz ancak soruşturmanın tamamlanmasını beklememiz lazım. Ukrayna yolcu uçağının İran hava savunma sistemleri tarafından düşürülmüş olabileceğine dair haberlere inanmamak için sebep yok, İran'ın tam işbirliğiyle tüm olguları ortaya koyan kapsamlı soruşturmaya ihtiyacımız var. Soruşturma sonuçlarını aldıktan sonra bütün dünyanın gereken adımları atacağını düşünüyoruz. Ukrayna uçağını kimin düşürdüğüne dair bilgi veren kişi ya da kurumlar yaptırımlardan muaf tutulacak." (HABER MERKEZİ)

 

Reklam
ÖNCEKİ HABER

HDP Milletvekili Beştaş, Dersim'de haber alınmayan Gülistan'ı Meclis gündemine taşıdı

SONRAKİ HABER

Sivas'ta 3.7 büyüklüğünde deprem

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...