10 Ocak 2020 18:37

SES üyesi sağlık emekçisi kadınlar: Her alanda olmaya devam edeceğiz

SES İstanbul ve Adana'da, Sağlık Müdürlüğü tarafından hastanelere gönderilen kılık kıyafet düzenlemesiyle ilgili yazıya tepki gösterdi.

Fotoğraf: Evrensel

Paylaş

Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası (SES) Aksaray Şubesi Kadın Meclisi, İstanbul İl Sağlık Müdürlüğü tarafından hastanelerde uygulanmak üzere yapılan kılık kıyafet düzenlemesine tepki göstermek amacıyla şube binasında basın toplantısı düzenledi.

İstanbul Valiliği İl Sağlık Müdürlüğü, sağlık kurumlarına bir yazı göndermiş ve yazıda "Tüm personelin edep, adap ve inanca uygun giyinmesi gerektiği" gibi tuhaf ifadeler kullanılmıştı.

Açıklamada konuşan SES Aksaray Şube Sekreteri Emine Atar, “Bu düzenleme kadınlar için kabul edilemezdir” dedi. “Bu ifade zaten derinleşen cinsiyetçi tutumun iş yerimize yansımasını daha da artıracak çalışma ortamındaki iş barışını bozacaktır” diyen Atar, “Kaldı ki biz sağlık çalışanları olarak hastaya yapacağımız hiçbir uygulamayı, tedaviyi, bakımı inancımıza uygun değil, bilimsel ve evrensel kurallara göre yaparız. Sağlık bakımından standart, bilimle ve bilgiyle sağlanır. Tek tipleşen formalarla değil! Bizler sözlü fiziksel şiddete uğrayıp yasalar karşısında güvence altına alınmamış sağlıkçılarız. Kadınlar, hayatlarına sahip çıkmaktan, bedenleri üzerinden yapılacak her türlü kirli politikaya karşı durmaktan vazgeçmeyecekler. Kadınlar her yerde, hayatın her alanında, sağlıkta da var” ifadelerini kullandı. (İstanbul/EVRENSEL)


SES ADANA ŞUBESİ KILIK KIYAFET GENELGESİNE TEPKİ GÖSTERDİ

SES Adana Şubesi İstanbul İl Sağlık Müdürlüğü’nün sağlık kurumlarına yolladığı kılık kıyafet genelgesine tepki gösterdi.

SES Adana Şube binasında gerçekleşen açıklamayı okuyan SES Kadın Sekreteri Sibel Yıldız, genelgede özellikle edep, adap ve inançlarına uygun şekilde ibaresini başta kadınların kabul etmediğini belirterek kılık kıyafeti bırakıp kangren haline gelen sağlıkçıların sorunlarının çözülmesini istedi.

Genelgenin “Makul kadın olma" adı altında kadınları baskılamayı hedeflediğini anlatan Yıldız, "Dünyanın her yerinde bedenleri üzerinde tahakküm kurulmaya çalışılınca verilen cevaplar gibi, susturamadığınız tüm kadınlar gibi. Kadınlar hayatlarına, emeklerine sahip çıkmaktan, bedenleri üzerinde yapılacak her türlü kirli politikaya karşı durmaktan vazgeçmeyecekler" dedi.

Genelgenin ahlakı, edebi kılık kıyafet ile ölçerek özellikle kadın sağlık çalışanlarını hedef gösterdiğini ifade eden Yıldız, "Yaşanan bunca vahim mevzunun üzerini kapatamazsınız. Şimdi yine soruyoruz: 'Edep adap ve inanca uygun giyinmek nasıl oluyor, hangi renk, hangi beden giyinince edepli oluyoruz? Edep nedir, inanca göre giyinmek derken neyi dayatmaya çalışıyorsunuz? Bugüne kadar giydiklerimiz edepsiz! ve ahlaksız!  mıydı? Hemşire ebe teknisyenler üzerinden yapılan aidiyet ve kurum itibarı vurgusu bu şekilde mi sağlanıyor? Kimin edebi, kimin ahlakı, kimin inancı? Bu söylemler ayrıştırma, ötekileştirmeyi derinleştirdiği gibi çalışma barışını bozmaktan başka bir işe yaramaz“ dedi. (Adana/EVRENSEL)

Reklam
ÖNCEKİ HABER

Nakliye çalışanı yazdı: Örgütsüz bir yapının, kamyoncuların önemli eylemi

SONRAKİ HABER

Buca'da eski eşi tarafından katledilen Büşra Yabaşkul’u kadınlar uğurladı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...