06 Ocak 2020 10:42

Trump'tan İran'a bir tehdit daha: Saldırı olursa ortantısız karşılık verilecektir

ABD Başkanı Donald Trump, "İran'ın herhangi bir ABD personeline veya hedefine saldırması halinde ABD hızlı ve bütünüyle karşılık verecektir, hatta belki orantısız bir ölçüde karşılık verecektir" dedi.

Fotoğraf: Beyaz Saray

Paylaş

ABD Başkanı Donald Trump, İran'a yönelik tehditlerine bir yenisini ekledi. İran'ın bölgedeki ABD personeline veya hedeflerine saldırması durumunda hızlı bir karşılık vereceklerini söyleyen Trump, bu karşılığın "orantısız" olabileceği tehdidinde bulundu.

Twitter hesabından yeni bir açıklama yapan Trump, ABD'nin İran'a yönelik adımlarıyla ilgili kendi yönetiminin açıklamalarının Kongre'ye yapılmış bildirimler olduğunu belirtti. Trump, "İran'ın herhangi bir ABD personeline veya hedefine saldırması halinde ABD hızlı ve bütünüyle karşılık verecektir, hatta belki orantısız bir ölçüde karşılık verecektir" ifadesini kullandı.

Trump, Kongre'ye herhangi bir yasal bildirim yapmak zorunda olmadığını ancak yine de bu bildirimi yaptığını söyledi.

NE OLMUŞTU?

ABD ile İran arasındaki gerilim, geçen hafta İran destekli Ketaib Hizbullah örgütünün, ABD askerlerinin konuşlu olduğu Kerkük'teki K1 askeri üssüne roket saldırısı düzenlemesiyle tırmanmıştı.

Pentagon, 3 Ocak'ta, İran Devrim Muhafızları Ordusuna bağlı Kudüs Gücü Komutanı Kasım Süleymani'nin Bağdat Havalimanı yakınında düzenlenen saldırıda öldürüldüğünü açıklamıştı.

İran Dini Lideri Ayetullah Ali Hamaney, ABD saldırısının intikamının alınacağını belirtmişti.

İran destekli Şii milisler, ABD askerlerinin konuşlu olduğu bazı üslere roket ve füzelerle saldırı düzenlemişti.

Trump ise İran'ın ABD üslerine saldırması durumunda vurmak üzere İran'a ait 52 hedefi belirlediklerini açıklamıştı. Bu hedefler arasında kültürel sahalar da bulunuyor. (Washington/AA)

Reklam
ÖNCEKİ HABER

Almanya, Fransa ve İngiltere, Irak'taki saldırıları kınayıp İran'a çağrı yaptı

SONRAKİ HABER

Almanya'da yine ırkçı saldırı: Nargile kafeye ateş açıldı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...