29 Aralık 2019 15:38

Museviler Hanuka Bayramı’nı kutladı

İstanbul’da yaşayan Museviler, Galata Kulesi çevresinde Hanuka Bayramlarını kutladı.

Fotoğraf: DHA

Paylaş

Museviler Galata Kulesi'nin yanında toplanıp Hanuka Bayramlarını kutladı. Beyoğlu Belediyesi ve Türk-Yahudi Toplumu’nun ortak düzenlediği etkinlikle 'Hanuka Bayramı' kutlandı. Hanuka Bayramı, Neve Şalom Sinagogu'nda edilen duaların ardından Galata Kulesi'nin yanında kutlandı. Konser eşliğinde başlayan bayram kutlaması, Hanuka Bayramını temsil eden mumların yakılmasıyla sona erdi. Hanuka Bayramı için konuşan Beyoğlu Belediye Başkanı Haydar Ali Yıldız şunları söyledi: “Bayramlar ortak kültürümüzün yaşaması ve geleceğe aktarılması konusunda ortak kültürün var olması ve yaşatılmasında hep bir zemin teşkil ettiler. Tıpkı Hanuka Bayramı gibi.” dedi.

HANUKA BAYRAMI NEDİR?

Hanuka, İbrani takvimine göre Kislev'in 25. günü başlayıp sekiz gün süren bir Musevi bayramıdır. Ayrıca “Işık Bayramı” ya da “Yeniden Adanma Bayramı” olarak da anılır. Hanukkah sözcüğü İbranice “adama, ithaf etmek” anlamlarına gelir. Bu bayram, Gregoryen takvimiyle aralık, kasım sonu ya da çok ender olarak ocak başına denk gelir.

Festival, Hanukiya adı verilen, Menora’ya benzeyip fazladan iki kolu daha olan, 9 kollu şamdanın kollarının yakılmasıyla kutlanılır. Birinci gün bir tane, ikinci gün iki tane yakılır ve bayram boyunca her gün bir fazla kolun yanmasıyla devam eder. Hanukiya’nın ortasındaki, diğerlerine göre daha yukarıda bulunan kola Şamaş adı verilir ve bu kol her gün yanar. (HABER MERKEZİ)

Reklam
ÖNCEKİ HABER

AKP önündeki "Kanal İstanbul" eylemine polis müdahalesi: 3 kişi gözaltında

SONRAKİ HABER

2020'nin ilk partisi kuruldu: Anadolu Birlik Partisi (ABP)

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...