27 Aralık 2019 20:08

İzmir Tabip Odasından intihar açıklaması: Hekimler tükeniyor, bir şey yapmalı!

Hekim intiharlarıyla ilgili açıklamada yapan İzmir Tabip Odası, Sağlık Bakanlığına seslendi: “Hekimlerde tükenmişliğe neden olan politikalardan vazgeçin.”

Fotoğraf: Evrensel

Paylaş

İzmir Tabip Odası tarafından hekim intiharları ile ilgili yapılan açıklamada Sağlık Bakanlığına seslenilerek, “Hekimlerde tükenmişliğe neden olan politikalardan vazgeçin” denildi.

Son aylarda yaşamına son veren hekimlerinin sayısının artmasının sağlıkçıları üzüntüye boğduğu belirtilen açıklamada, geleceğe yönelik endişelerin de arttığı vurgulandı. "Şifa dağıtmaya, hayat kurtarmaya yeminli hekimler, sağlık çalışanları can güvenliğimiz, gelecek güvencemiz olmadan çalıştırılıyoruz" denilen açıklamada hekimlerin şiddet tehdidiyle her an karşı karşıya oldukları hatırlatıldı.

Sağlık alanının intihar olaylarının en sık yaşandığı meslek grupları arasında olduğu belirtilen açıklamada "İş yükümüz geçmiş yıllara göre çok arttı. Otuz üç saati aşan nöbetler, 100 saati aşan haftalık çalışma saatleri dayatılıyor. Mobbinge, hakarete uğruyoruz. Değerbilmez, hoyrat yönetici dili hepimizi yaralıyor. Sağlık sisteminde yaşanan tüm sorun ve tıkanmaların sorumlusu olarak hedef tahtası haline getiriliyoruz. Zaman geliyor çalışmaktan yanımızdaki arkadaşımızı bile göremez duyamaz oluyoruz" denildi.

İzmir Tabip Odasının hekimler arası dayanışmayı artırmak, tükenmişliğe neden olan faktörleri ele almak, önlenmesi için çözüm önerileri geliştirmek amacıyla ruh sağlığı alanında çalışan dernekler ve gönüllü doktorlarla bir çalışma başlatılacağı bildirilen açıklamada şu ifadelere yer verildi:

“Başta Sağlık Bakanlığı olmak üzere iktidara ve sağlık yöneticilerine sesleniyoruz: Mesleki değerlerimizi örseleyen, bizleri hastalarımızla karşı karşıya bırakan, sağlığı ticarileştiren, çalışanları köleleştiren ve tükenmişliğe neden olan politikalardan vazgeçiniz!” (HABER MERKEZİ)

Reklam
ÖNCEKİ HABER

Dersim Barosundan yaban keçilerinin avlanmasına karşı suç duyurusu

SONRAKİ HABER

Evimiz yanıyor!

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...