27 Aralık 2019 20:06

Dersim Barosundan yaban keçilerinin avlanmasına karşı suç duyurusu

Dersim’de koruma altında olan yaban keçisinin kaçak avcılar tarafından öldürülmesi tepki çekti. Dersim Barosu: Yetkililer, yasa dışı avlanma faaliyetlerini engellemiyor.

Fotoğraf: Pixabay

Paylaş

Dersim’in Pülümür ilçesinde avlanması yasak olan ve koruma altında olan yaban keçisinin kaçak avcılar tarafından öldürülmesi tepki çekti. Son dönemlerde dağ keçisi türlerine yönelik olarak yasadışı avlanma faaliyetlerinin artması üzerine Dersim Barosu Yönetim Kurulu açıklama yayımladı.

DERSİM ALEVİLERİ İÇİN KUTSAL

Dağ keçilerinin yöre halkı tarafından kutsiyetine değinen Yönetim Kurulu, ”Belirtmek gerekir ki Dağ Keçileri yöre mitolojisinde önemli yer tutan ve kutsiyet taşıyan canlılardır. Yöre mitolojisinde Dağ Keçilerine dair pek çok söylence bulunmaktadır. Dağ Keçileri yörede Alevilik açısından son derece önemli inanç alanları olan Ana Fatma ve Düzgün Baba’nın kutsiyet taşıyan canlıları olarak bilinir.” dedi.

Yasa dışı avcılık faaliyetlerinin engellenmemesine de vurgu yapan Baro, “Orman ve Su İşleri Bakanlığının Teşkilat ve Görevleri Hakkında Kanun Hükmünde Kararname ve ilgili mevzuat hükümleri uyarınca koruma altında bulunan fauna türlerinin korunması için gerekli işlem ve eylemlerin icrası bakanlığın görevi dahilindedir. Buna mukabil yasadışı avlanma faaliyetlerinin engellenmesi hususunda ciddi sorunlar mevcuttur.” denildi.

BAŞSAVCILIĞA SUÇ DUYURUSUNDA BULUNULDU

Dağ keçilerine yönelik avlanma faaliyetlerinin engellenmesi hususunda gerekli işlemlerin yerine getirilmesi için Cumhuriyet başsavcılığına suç duyurusunda bulunan Dersim Barosu yaptığı açıklamada şunları belirtti: “Bugün itibariyle Tunceli Cumhuriyet Başsavcılığına suç duyurusunda bulunuldu. Ayrıca Doğa Koruma ve Milli Parklar Şube Müdürlüğüne resmi başvuruda bulunuldu.” (Dersim/EVRENSEL)

Reklam
ÖNCEKİ HABER

Prof. Dr. Atilla Girgin hakkında yeni taciz iddiası

SONRAKİ HABER

EMEP heyeti Elazığ'da incelemede bulundu: Hamaset söylemi can kaybının önüne geçemez

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa