27 Aralık 2019 18:38

Kanal İstanbul ile ilgili en fantastik 4 haber

"Kanal İstanbul'un altında 10 gemi altın var"dan Karadeniz'in patlamasına, "Sokullu Mehmet Paşa’nın projesi"nden Bahçeli'nin çelişkili açıklamalarına Kanal İstanbul ile ilgili en fantastik 4 haber.

Görsel: DHA

Paylaş

Kanal İstanbul projesi ile ilgili çevresel etki değerlendirme (ÇED) raporu, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ile İstanbul Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü’nde vatandaşların görüşlerinin toplanması amacıyla 10 gün için askıya çıkarıldı. Kamuoyunda ve sosyal medyada yoğun tartışma yaratan bu süreçte, iktidara yakın gazete ve televizyonlarda Kanal İstanbul’u savunan haberler yayımlanıyor. En fantastik dört Kanal İstanbul haberini Türkiye Gazeteciler Sendikasının (TGS) yayın organı Journo derledi.

"KANAL İSTANBUL’UN ALTINDA 10 GEMİ DOLUSU ALTIN VAR"

A Haber kanalında ‘Deşifre’ adlı programa katılan Doç. Dr. Ramazan Kağan Kurtoğlu şunları söyledi:

“Sayın Cumhurbaşkanına en çok yüklenilmesinin sebebinin Kanal İstanbul projesi olduğunu düşünüyorum. Çünkü, Vatikan kaynaklarından öğrendiğim şudur ki kayıp 10 geminin Büyükçekmece Körfezi’ne geldiği ve bu gemilerde Tapınakçıların hazinesi var. Fransa’dan kaçırdıkları hazineler var, iddia bu. Anlaşılıyor ki Sayın Cumhurbaşkanı bu konuda bilgiye sahip.”

"KARADENİZ MAGMA İLE PATLAYIP BOĞAZ’I YIKABİLİR"

Radyo Karakutu’da yayınlanan Bidebunuizle programında Yavuz Oğhan’a konuşan Dr. Yavuz Örnek şunları söyledi:

“Mesela ‘Karadeniz’in altında 500 milyon metreküp H2S gazı (hidrojen sülfür) var’ diyorlar. Diyelim ki Karadeniz’in altında bir magma oluştu. Ve H2S açığa çıktı. Yüzlerce atom bombasına denk patlama olur. İlla olacak demiyorum ama bu hiç olmayacak manası taşımaz. Bu kanal, İstanbul Boğazının tamamen yıkılmasını engeller. Kanal da yıkılır ama ona da ihtiyaç var.”

"KARŞI ÇIKANLAR ŞUURSUZ VE GAYRİ MİLLİ"

Milliyetçi Hareket Partisi Genel Başkanı Devlet Bahçeli, Kanal İstanbul ile ilgili yaptığı yazılı açıklamada şunları söyledi: “Bu projeden hiçbir haklı ve meşru bahanesi olmadan rahatsızlık duyanlar şuursuz ve gayri millidir…”

Bahçeli, 2011 yılında ise önce “Proje istismar meselesi” demiş, birkaç ay sonra ise şu açıklamayı yapmıştı:

“Güya yeni bir kanal açıyorlar, adına da ‘İstanbul Kanalı ve bu bir çılgın proje’ diyorlar. Bu, soygun düzenini çılgınca sürdürecek bir projedir.”

Bahçeli son günlerde yaptığı açıklamada kendisi açısından bir çelişkinin söz konusu olmadığını savundu ve şöyle dedi:

“Biz o dönem muhalefet anlayışımız doğrultusunda eleştirdik, itiraz ettik. Daha sonra millet destek verdi, AK Partiyi tekraren iktidara taşıdı. Yani projelere de ‘tamam’ dedi.”

"ABDÜLHAMİD’İN PROJESİ Mİ, SOKULLU MEHMET PAŞA’NINKİ Mİ?"

İktidara yakın medyanın her şeyi Sultan İkinci Abdülhamid’e dayandırma eğilimi Kanal İstanbul projesinde de sürüyor. İlber Ortaylı’nın “sözde tarih dergisi” diye nitelediği Derin Tarih, “Arşiv belgeleri incelendiğinde Sultan Abdülmecid, Sultan Abdülaziz, Sultan II. Abdülhamid ve Sultan V. Mehmed Reşad’ın projeyle ilgilendikleri açıkça görülür” diye yazdı.

Türk Tarih Kurumu’nun eski Prof. Dr. Yusuf Halaçoğlu ise Kanal İstanbul güzergâhı yerine, Sokullu Mehmet Paşa’nın 16. yüzyılda planladığı gibi Karadeniz’in Sapanca Gölü üzerinden Marmara’ya bağlanmasını savundu. Halaçoğlu’nun belki de en 'fantastik' iddiası ise, Kanal İstanbul gerçekleşirse, “Vatikan gibi Rum Patrikhanesine Ekümenik sahası açılması” olacak.

(MEDYA SERVİSİ)

Reklam
ÖNCEKİ HABER

Roboski Katliamı'nın üzerinden 8 yıl geçti, kimse yargılanmadı

SONRAKİ HABER

Af Örgütü’nden İngiltere’ye Assange çağrısı: İade edilmemesi güvence altına alınmalı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...