28 Aralık 2019 04:13

Fason şirketler sahte sigorta yapıyor, fatura işçiye kesiliyor

Sigortası yapılmış gibi gösterilen işçiler, SGK'ye gittiklerinde çalıştıkları günler yok sayılıyor, emeklilik hakları için tekrar çalışmaları isteniyor.

Fotoğraf: Evrensel

İzmir Çiğli Organize Sanayide yaygın olan tekstil iş kolundaki fason şirketlerin sahte sigorta uygulaması işçilerin geleceğini çalıyor. Sigortaları yapılmış gibi gösterilen işçiler Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) tarafından da mağdur ediliyor. Sahte sigortadan mağdur olan işçilerin ya çalıştığı günler yok sayılıyor, geçmişe dönük rapor paraları isteniyor ya da emeklilikleri elinden alınıp aldığı ücretler geri isteniyor. Bir de üstüne işçilerden, patronun sahte sigorta yaptığı günler kadar tekrar çalışması isteniyor.

"EMEKLİLİĞİNE DE EL KOYARIZ"

Sahte sigorta mağduru tekstil işçisi Yeter Yönel, 2010 yılında yaklaşık 8 ayının Miknaş Tekstil'de sahte sigorta yüzünden yandığını dile getirdi. Çalıştığı firmanın dünyaca ünlü büyük markalarla çalıştığını söyleyen Yönel, mağduriyetine dair SGK’ye de başvurduğunu ancak aldığı tek cevabın “Eğer bu 8 ay emekliliğine etki ederse aldığın maaşa el koyarız” olduğunu söyledi.

Meki Erdem isimli bir başka işçi ise Rüzgar Tekstil'de çalıştığı 2011-2012 yıllarında yaklaşık 18 ayının sahte sigorta yüzünden yandığını söyledi. Asıl firmanın FB Tekstil olduğunu ve dünya marklarına üretim yaptığını belirten Erdem, “SGK’ye gittim, soruşturma başlattılar ancak hâlâ bir gelişme olmadı. Çıkacak sonuca göre dava açacağım” dedi.

"4 YILDIR BEKLİYORUZ"

Bir başka tekstil işçisi Gülcan Yücebay ise dünyaca ünlü firmalara üretim yapan Baran Tekstil’de çalıştığı dönem yaklaşık 4 ayında sahte sigorta yapıldığını söylüyor. SGK’ye gittiğini ve yetkililerin kendisine prim günlerinde şaibe olduğunu söylediklerini ifade eden Yücebay, “Dava açmak istiyorum ama SGK inceleme yaptığı için şu an dava açamıyorum. Aradan 4 yıl geçmesine rağmen bir gelişme olmadı” diye konuştu.

SGK DE İŞÇİYE SAHİP ÇIKMIYOR

Başka bir tekstil işçisi Gül Dönmez ise 2014-2015 yılları arasında ERY Tekstil’de yaklaşık 8 ayının sahta sigorta yüzünden yandığını söyledi. Çevresinde birçok işçinin aynı durumdan mağdur olduğunu ifade eden Dönmez, “SGK’ye giden kimse bir faydasını görmedi, ben de o yüzden gitmedim” dedi.

Nuriye Akın ise Megi Tekstil’de çalıştığı dönem 550 günün sahte çıktığını belirterek, söz konusu firmanın 5-6 ayda bir isim değiştirdiğini, asıl firmanın Beta Tekstil olduğunu dile getirdi. Yaklaşık 4 ay önce emekli olmak için SGK’ye başvurduğunu belirten Akın, “Günlerin sahte işlendiyse işin zor” cevabını aldığını ifade etti. Bir yandan dava sürecini başlatmaya çalışan Akın, diğer yandan ise sahte sigortalı sayılan günleri için tekrar çalışmak zorunda kaldığını belirtti. (İzmir/EVRENSEL)

Reklam