27 Aralık 2019 15:03

Almanya 2019’da rekor düzeyde silah satışı yaptı

Almanya hükümeti 2019’da tam 7,96 milyar avroluk silah satışına onay verdi. Bu satışın önemli müşterileri arasında otoriter rejimlerin yönetimde olduğu ülkeler var.

Fotoğraf: Pixabay

Paylaş

Yücel ÖZDEMİR
Köln

Almanya hükümeti, 2019 yılı içinde bugüne kadar görülmemiş düzeyde silah satışına onay verdi. İzinleri veren Federal Ekonomi Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, silah satışına gerekçe olarak bu dönem hükümet kurma çalışmalarının uzun sürmesini gösterildi. Bu da iktidardaki Hristiyan Demokratlar (CDU/CSU) arasındaki pazarlıkların uzamasının silah tekellerinin işine yaradığını gösteriyor.

BİR YILDA YÜZDE 65 ARTIŞ!

Bakanlığın verdiği bilgiye göre, 15 Aralık 2019 tarihine kadar verilen toplam silah satış izni 7,95 milyar avroya ulaştı. Almanya en son 2015 yılında 7,86 milyar avro değerinde silah satışına onay vermişti. Ondan sonraki yıllarda ise kısmen bir azalma yaşanmıştı. 2018’de 5,3 milyar avroluk silah satışına izin verilmişti. Böylece 2019’da 2018’e göre silah satış onayı yüzde 65 artmış oldu.

Sol Parti Federal Parlamento Milletvekili Sevim Dağdelen ile Yeşiller Partisi Milletvekili Omid Nouripour’in soru önergelerine bakanlık tarafından verilen yanıtta, 2019’da en fazla AB ve NATO üyesi Macaristan’a silah satışına onay verildi.

EN FAZLA SATIŞ İZNİ MACARİSTAN’A

Sağcı ve otoriter Viktor Orban hükümetinin işbaşında olduğu Macaristan’da son yıllarda azınlıklara, göçmenlere ve muhaliflere yönelik büyük baskılar söz konusuyken, Almanya’nın 1,7 milyar avro karşılığında silah satışına onay vermesi, insan haklarının Alman hükümetinin gündeminde olmadığını bir kez daha gösterdi.

Almanya başta olmak üzere pek çok AB ülkesi daha önce Macaristan’daki otoriter rejime eleştiriler yöneltmişti. Ancak buna rağmen yüksek miktarda silah satılmasına karar verildi. Bu da Macaristan’daki otoriter rejimin Alman silahlarıyla sağlandığını gösteriyor. Keza bu silahların Balkanlar üzerinden gelen sığınmacıları durdurmak için kullanılacağı da ifade ediliyor.

Almanya’nın en fazla silah satışına onay verdiği ikinci ülke Mısır (802 milyon avro), üçüncü ülke ise ABD (483 milyon avro).

TÜRKİYE İÇİN 250 MİLYON AVROLUK İZİN

Türkiye de Almanya’dan en fazla silah satın alan ülkeler arasında yer alıyor. Suriye’de Kürtlerin yaşadığı bölgeye yapılan harekat öncesinde yaşanan tartışmalar sırasında Almanya’nın bu yıl içinde Türkiye’ye toplam 250,4 milyon avro değerinde silah satılmasını onaylandığı ortaya çıkmıştı. Hükümetin operasyona karşı çıkması ve muhalefetin eleştirilerinden sonra yıl sonuna kadar silah satışına onay verilmeyeceği ifade edilmişti.

Bir süre Türkiye ile Almanya arasında yaşanan gerilime rağmen silah satışının bundan çok etkilenmediği görülmüştü. Son 14 yıl içinde en fazla silahı bu yılın ilk sekiz ayında Almanya’dan alan Türkiye, 2018’de ise Almanya’nın yurtdışına sattığı silahların yaklaşık üçte birini almıştı.

Bakanlık tarafından yapılan açıklamaya göre 2018’de Türkiye Almanya’dan toplam 242,8 milyon avro değerinde silah satın almıştı. Bu da hükümetin önceden silahlanma için kesenin ağzını açtığını gösteriyor.

ALMAN SİLAH TEKELLERİ 4. SIRADA

Dünya silah ticaretinde ABD, Rusya ve Çin’den sonra çoğunlukla dördüncü sırada yer alan Almanya, 2019’daki rekor satışla pazarda geri düşmek istemediğini bir kez daha gösterdi. Muhalefet partilerinin aşırı silah satışına tepki göstermesine yanıt veren Federal Ekonomi Bakanı Peter Altmaier, yüksek satışı hükümet kurma çalışmasının uzun sürmesine bağladı. Almanya’da Eylül 2017’de yapılan genel seçimlerin ardından yeni koalisyon hükümeti ancak Mart 2018’de kurulabilmişti.

Sol Parti Milletvekili Dağdelen yaptığı açıklamada, Almanya’nın silah satışını kontrol etmek için kurulan sistemlerin bir işe yaramadığını bir kez daha gösterdiğini söyledi.

Reklam
ÖNCEKİ HABER

‘Çocuk istismarına af yasası’na karşı harekete geçtiler

SONRAKİ HABER

Lübnan’da öfke haftası: Artık barışçıl değiliz, çünkü bizi duymuyorlar

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...