27 Aralık 2019 10:27

Bakırköy Kadın Kapalı Cezaevinde açık görüş süresi kısaltıldı

Bakırköy Kadın Kapalı Cezaevinde olan tutukluların açık görüş hakları 45 dakikadan 35 dakikaya düşürüldü. Tutuklular yaşadıkları hak ihlallerini anlattı.

Fotoğraf: MA

Paylaş

Bakırköy Kadın Kapalı Cezaevinde olan tutukluların açık görüş hakları 45 dakikadan 35 dakikaya düşürülürken, göz ve diş hastalığı bulunanların 2 yıldır hastane sevklerinin yapılmadığı belirtildi.

Mezopotamya Ajansının haberine göre, İstanbul Bakırköy Kadın Kapalı Cezaevindeki tutuklular, yaşadıkları hak ihlallerini avukatları aracılığıyla aktardı. Diş ve göz hastalıkları olanların 2 yıldır hastane sevklerinin yapılmazken, sevkler sırasında kelepçeli muayene dayatıldığı belirtildi. Tutuklular, ters kelepçeyi kabul etmeyenlerin muayene edilmeden cezaevine getirildiğini ifade etti.

HAK İHLALLERİNİ ANLATTILAR

Tenzile Acar ve Felek Gün adlı hepatit hastası iki tutuklunun revire çıkmak için dilekçe yazdıkları halde çıkarılmadıkları ve hastane sevklerinin yapılmadığını ifade eden tutuklular, acil olmayan vakalarda revire bile gidemediklerini belirtti. Gardiyanların, hastane talebi olanlara "Oluk, oluk kan gelmesi gerekir ki acil olsun" dediğini bildiren tutuklular, benzer hak ihlallerinin arttığını söyledi.

"MUHATAP BULAMIYORUZ"

Cezaevinde yaşanan sorun ve sıkıntıları konuşmak için bir muhatap bulamadıklarını anlatan tutuklular, Cezaevi 1’inci Müdürünün kendileriyle görüşmediğini, görüşe bildikleri 2’nci müdürün ise sorunlara çözüm olmadığını ifade etti.

Siyasi tutukluların "tarafsızların" koğuşuna gitmeleri, gitmek istemeyenlerin ise "HDP’lilerin koğuşudur", "PKK’lilerin koğuşudur" şeklinde hileli yöntemler kullanıldığını ileri süren tutuklular, bağımsız koğuşundan ayrılmak isteyenlerin ise 2 ay boyunca hücreye alındığını belirtti.

Cezaevinde "önlük" adı altında çıplak arama uygulamalarının olduğunu anlatan tutuklular, uygulamayı kabul etmeyenlerin cinsiyetçi ve ırkçı saldırılarla karşılaştığını öne sürdü.

GAZETELER YASAK

Yeni Yaşam, Evrensel, Atılım gazetesi ile Demokratik Modernite ve Jineoloji gibi dergilerin "yasak" denilerek kendilerine verilmediğini dile getiren tutuklular, ortak alan, atölye ve spor gibi aktivitelerin engellendiğini kaydetti.

18 Aralık’ta mahkemeye çıkan bir grup tutuklunun hazırladığı Kürtçe savunmaya el konulmak istendiğini belirten tutuklular, bu yönlü hazırlık yapanların da askerlerce tehdit edildiğini ileri sürdü. (HABER MERKEZİ)

Reklam
ÖNCEKİ HABER

ABD'deki Halk Bankası davasında duruşma 25 Şubat'a ertelendi

SONRAKİ HABER

Elazığ ve İstanbul'da Evrensel'e destek: Evrensel’in suç ortağıyız

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa