26 Aralık 2019 19:06

TPI Composite’te işçiler, kötü çalışma koşullarına karşı eylem yaptı

TPI Composite şirketinin İzmir’de bulunan iki fabrikasında işçiler, ağır çalışma koşulları, üretim baskısı ve güvensiz çalışmaya karşı eylem yaptı.

Fotoğraf: Petrol-İş (Arşiv)

Paylaş

Turan KARA
İzmir

TPI Composite şirketinin İzmir’deki 2 fabrikasında çalışma koşullarının ağırlığı, üretim baskısı ile işçi sağlığı ve güvenliği kurallarının uygulanmamasından şikayetçi olan işçiler, bu sabah eylem yaptı. İşçiler, hollerde, fabrika bahçesinde ıslıklı ve alkış eşliğinde yürüyüş yaparak genel müdürlük önüne yürüdü. Yapılan açıklamada sorunların çözülmemesi durumunda eylemlerin devam edeceği ifade edildi.

Genel müdürlük önünde yapılan açıklamada konuşan Petrol-İş İzmir Şube Başkanı Orhan Zengin, baskıların son bulmasını istedi. Açıklamanın ardından gazetemize değerlendirmelerde bulunan Zengin şunları söyledi: “6 Eylül tarihinde yaşadığımız sıkıntılarla ilgili yazılı bildirimde bulunduk, toplantı yaparak çözmeye çalıştık. Eylül ayından beri temel birkaç problemi çözmeye çalışıyoruz ancak dikkate alınmıyoruz. KDD dediğimiz kişisel koruyucu malzememizin dayanıklı ve kaliteli olmaması, T1 ve T2 fabrikaları arasında rıza olmadan transfer yapılmaması, kanat bölümündeki arkadaşların çalışma koşullarının, fiziki ortamının işçi sağlığına aykırı olmaması. Bu durumları uzun uzun sebepleri ile anlattık. Ancak çözülmedi.”

İŞÇİLERİN ÇÖKEN BRANDA ALTINA KALMASI BARDAĞI TAŞIRDI

Bardağı taşıran son damlanın kanat bölümünde yaşanan sorun olduğunu ifade eden Zengin, olayı şu sözlerle anlatı: “Kanat kesim bölümünün üstü brandayla kaplı. Üstelik fiziki ortam çok tozlu. Havalandırma yetersiz. Nefes alınacak gibi değil. Geçtiğimiz gün aşırı yağmurda branda çöktü ve her yer şu içinde kaldı. Biz de anında işi durdurduk.”

Sorunun artık sözle çözülemeyeceği kesinleştiğini belirten Zengin, bunun üzerine işi durdurduklarını aktardı.

SORUNLAR ÇÖZÜLMEZSE EYLEMLERE DEVAM

Öte yandan T2 fabrikasında yeni sipariş alınan model için işçilerin rızası dışında fabrika değişikliği yapıldığını da belirten Zengin, işverenle rızası olmayan işçilerin başka fabrikaya transfer edilmeyeceği konusunda anlaştıkları halde geçtiğimiz günlerde 100’e yakın işçinin baskıyla başka bir fabrikaya transfer etmeye çalıştıklarını söyledi. Bu baskılara tepki gösteren Zengin, sorunların çözülmemesi durumunda eylemleri sürdüreceklerini ifade etti.

Bazı işçiler, muhalif olduğu için sendikadaki görevinden atılan Mustafa Örgen'in tekrar fabrikada iş başı yapmasının mevcut sendika başkanını rahatsız ettiği için yapılan eylemlerle genel müdür ve şirkete baskı kurulmak istendiği iddia etti. Hakkında ortaya iddialara yanıt veren Zengin ise şunları söyledi: “Yanlı bakıyorlar. Daha önce de Yusuf Uygur tüzük gereği sendikadan uzaklaştırıldı ve görevinden alındı. O da tekrar işbaşı yaptı. Hiç baskı görmüş mü bu yönde? Mustafa Örgen neden görsün? Yönetime tekrar alınması konusunda kendi inisiyatifleri olduğunu söyledik. Hatta işten atılan ister muhalif olsun ister başka bir şey, haksız yere atılan işçilerin de tekrar işe alınması gerektiğini ifade ettik. İşçilerin acil sorunlarına karşı hep birlikte yaptığımız böyle bir eylemi bu biçimde yorumlamak doğru değil.”  Zengin, işçileri bölmeye ve sorunlara karşı mücadelede geri durmaya kadar götürecek bu söylentiye karşı olduklarını da ifade etti.

SENDİKA VE MUHALİFLER ARASINDAKİ SON DURUM

Şubede denetleme kurulu başkanı olan işçi sendikadan “küfür” ettiği sebebi ile atıldıktan sonra bir başka muhalif olan şube idari sekreteri Mustafa Örgen üç defa toplantıya gelmedi denilerek “tüzük” gereği yönetim kurulundan atıldı. “İzmir şube ve genel merkez yönetimi tüzük maddelerini işlerine geldiği gibi uyguluyor ve taraflı davranıyor” iddialarına yol açan şey ise yine tüzük gereği gerekli sayının çok üstünde imza ile olağanüstü istemelerine rağmen tüzüğün uygulanmaması. Genel merkezin başvuruya cevap vermemesi sonucu Mustafa Örgen ve 20 delege imzasıyla mahkemeye dilekçe vermiş, Petrol-iş İzmir şube yönetiminin tutum ve davranışları nedeniyle üyeler içerisinde huzursuzluk başladığını, sendikal barışın bozulduğunu ifade etmişlerdi. Şube yönetimine güven kalmadığı belirtilen dilekçede Örgen ve delegeler olağan üstü genel kurul toplanmasını istemişti. Şimdi mahkeme süreci beklenirken Mustafa örgen sendikadan atıldı ve tekrar geldiği fabrikasında iş başı yaptı.

Reklam
ÖNCEKİ HABER

Kapitalist saldırı, işçi sınıfı ve mücadele

SONRAKİ HABER

Sayıştay, İBB'nin AKP'de olduğu 2018 yılı raporunu açıkladı: Çok sayıda aykırılık var

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa