26 Aralık 2019 18:35

Veli Ağbaba: Erdoğan’ın jest dediği şey açlık ve sefalet olmuştur

CHP Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba'dan asgari ücret açıklaması: Jest asgari ücretliye adaletsiz geçinme ücreti olarak geri döndü

Veli Ağbaba | Fotoğraf: DHA

Paylaş

CHP Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba asgari ücretin 2.324 olarka belirlenmesine ilişkin basın açıklaması yaptı. Asgari ücret görüşmelerinde son bir aydır adeta bir orta oyun sergilendiğini belirten Ağbaba, "Bakan Zehra Zümrüt Selçuk asgari ücreti açıklarken çalışanlarımızın emeği korunmuştur dedi lakin yapılan yüzde 15’lik zam ile çalışanların emeği korunmamış aksine çalınmıştır” dedi.

Belirlenen asgari ücrete “Dağ fare doğurdu” yorumu getiren Ağbaba şunları söyledi: “Son bir yılda gıda harcamaları oranı yüzde 54 oranında, elektriğe yüzde 71, doğal gaza ise yüzde 58 oranında zamlar yapılmıştır. Pasaporttan ehliyet harcına yüzde 22,5 zam yapan devlet yeni yılda asgari ücrete yüzde 15 zam yaptı. Bakan Zehra Zümrüt Selçuk asgari ücreti açıklarken çalışanlarımızın emeği korunmuştur dedi lakin yapılan yüzde 15’lik zam ile çalışanların emeği korunmamış aksine çalınmıştır” dedi.

2.324 TL olarak açıklanan asgari ücretin bugün itibariyle 353 avroya denk geldiğini ve Türkiye’nin AB ülkeleri arasında yine sondan 4. ülke olmaya devam ettiğine işaret eden Ağbaba, “Adında adalet kelimesi bulunan parti söz konusu asgari ücret olunca çalışanlara en büyük adaletsizliği layık görmüştür” değerlendirmesini yaptı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın asgari ücret görüşmelerinde işçilere “jestimizi yaparız” dediğini hatırlatan Ağbaba; “Lakin Erdoğan’ın jestinden işçilere bir kez daha hak ihlali ortaya çıkmıştır. 10 milyon civarında asgari ücretli çalışan adil ücret hakkından dışlanmış, insanca yaşamını sürdürebilecek ücretten mahrum bırakılmıştır. Erdoğan’ın jest dediği şey açlık ve sefalet olmuştur. Devleti adeta kendi akraba cumhuriyetine dönüştürenler, bin bir tane torpille haksız kazanç elde edenler, bir baharata 118 bin TL verenler, şatafata ve lükse milyon TL’ler harcayanlar işçilerin sofrasına bir ekmek daha fazla götürmesine engel olmuşlardır” dedi.

ASGARİ SEFALET ÜCRETİ

Türkiye’de asgari ücretin belirlenmesinde hem uluslararası hukuka hem de anayasaya aykırılık barındırdığının altını çizen Ağbaba şunları söyledi: “Asgari ücret belirlenirken sadece işçinin değil geçindirmekle hükümlü olduğu ailesinin de durumu hesaba katılması gerekirken iktidar yıllardır bunun aksi sürecini işletmektedir. Sosyal diyalogdan adaletten bahseden iktidar yetkilileri sendikaların taleplerine bir kez daha kulak tıkamıştır. Yaşanan bu süreç ben yaptım oldu mantığından başka bir şey değildir. Asgari ücreti işçilere adeta sadaka verirmişçesine bir lütuf olarak gören iktidar yetkilileri bu ücretle acaba kaç gün geçinebilirler? Geçinemiyoruz diye kendini ateşe veren, çocuğuna okul harçlığı veremeyen, cebinde parası olmadığı için pazar alışverişine gidemeyen asgari ücretliler yeni yılda da umutsuzluğa ve çaresizliğe terk edilmiştir. Erdoğan’ın jesti işçilere yeni yıl hediyesi değil yeni yıl kâbusu olarak adeta geri döndü.” (HABER MERKEZİ)

Reklam
ÖNCEKİ HABER

EMEP'ten asgari ücret açıklaması: Açıklanan miktar sefalet ücreti bile değil

SONRAKİ HABER

Trump "Ortadoğu Barış Planı"nı açıklıyor, plandan İsrail işgaline tam destek çıktı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa