26 Aralık 2019 17:50

Irak Cumhurbaşkanı Berhem Salih istifasını sundu

Irak Cumhurbaşkanı Berhem Salih, istifa mektubunu parlamentoya sundu. 

Fotoğraf: DHA

Paylaş

Irak Cumhurbaşkanı Berhem Salih, görevinden istifa ettiğini duyurdu. İstifa mektubunu parlamentoya sunan Salih, "Asad İdeni’yi Başbakanlık görevini yapması için öneremeyeceğimi özür dileyerek belirtmek istiyorum. Bu nedenle istifa dilekçemi Irak parlamentosuna sundum" dedi. 

Cumhurbaşkanı'nın ofisinden yapılan yazılı açıklamada da Salih'in Bina Koalisyonu'nun adayı İdani'ye hükümeti kurma teklifi sunmayacağını içeren yazıyı Meclis'e gönderdiği belirtildi. Açıklamada, Salih'in şu ifadeleri yer aldı: "Cumhurbaşkanlığı görevinden istifa etmeye hazır olduğumu ve bunu Meclis'teki milletvekillerinin tasarrufuna bırakacağımı bildiriyorum. Onlar, halkın temsilcileri olarak uygun olana karar verecekler. Halka hizmet etmeyen bir mevkiden hayır gelmez."

Reuters’a konuşan kaynaklara göre Salih Bağdat’tan ayrıldı ve Süleymaniye’deki evine gitti. Salih’in günün ilerleyen saatlerinde televizyondan bir açıklama yapması bekleniyor.

Irak’ta 1 Ekim'den bu yana devam eden protesto gösterilerinden dolayı geçtiğimiz ay Adil Abdulmehdi de başbakanlık görevinden istifa etmişti. Irak’taki eylemlerde şimdiye kadar 450 kişi hayatını kaybetti. (DIŞ HABERLER)

 

Reklam
ÖNCEKİ HABER

Dikili'de trafo için kesilmek istenen ağaca mahalleli sahip çıkıyor

SONRAKİ HABER

EMEP heyeti Elazığ'da incelemede bulundu: Hamaset söylemi can kaybının önüne geçemez

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa