26 Aralık 2019 16:55

Bayraklı'da veliler, imam hatibe karşı topladıkları imzaları MEB'e yolladı

Bayraklı Milli İdare Ortaokulu velileri, okullarının imam hatibe dönüştürülmemesi için topladıkları 10 bin 431 imzayı MEB'e gönderdi.

Fotoğraf: Evrensel

İzmir'in Bayraklı ilçesi Onur Mahallesi'nde bulunan ve bölgedeki tek ortaokul olan Milli İrade Ortaokuluna imam hatip sınıfları açılarak ikili eğitim sistemine geçilmesine karşı veliler, topladıkları imzaları Milli Eğitim Bakanlığına (MEB) gönderdi. 

Okullarının imam hatibe dönüştürülmeye çalışılmasına karşı 10 bin 431 imza toplayan veliler, Karşıyaka iskelesinden Karşıyaka PTT önüne yürüyüş düzenledi. Postane önünde yapılan basın açıklamasına öğrenci velileri, Veli-Der ve Eğitim-İş 3 No’lu Şube katıldı.

"İKİLİ EĞİTİM ÇOCUKLARIN BAŞARISINI DÜŞÜRDÜ"

Veliler adına basın açıklamasını okuyan Hatun Taş, okulun çok yakınında bağımsız eğitim veren imam hatip ortaokulu varken, okullarının bünyesinde imam hatip sınıflarının açılmasıyla tekli eğitimden ikili eğitim sistemine geçildiğini söyledi. Taş, imam hatip ortaokulu sınıflarının ortalama 15'er mevcutluyken, ortaokul sınıflarının mevcudunun ortalama 40’a çıktığını belirtti. Taş, "İki okul öğrencileri arasında husumetler baş göstermiş ve bu durum çocukların okuldan soğumasına ve derslerindeki başarıların düşmesine neden olmuştur” dedi.

"İL MİLLİ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ VE VALİLİK SESİMİZİ DUYMADI"

Çocuklarının yaşadığı mağduriyetin ve sıkıntıların bir an önce son bulması için bir süre önce imza kampanyası başlattıklarını anlatan Taş, “Yürüttüğümüz bu haklı mücadeleyle sesimizi yalnız İzmir kamuoyu değil, Türkiye duydu; sadece İl Milli Eğitim Müdürlüğü ve Valilik duymadı” diye konuştu. 

Taş, “Bu mücadele sadece Milli İrade Ortaokulunun geri kazanılması mücadelesi değil laik, bilimsel, parasız eğitim mücadelesidir. Çocuklarımızın, yani ülkemizin aydınlık geleceğinin mücadelesidir” dedi.

Açıklamanın ardından öğrenci velileri topladıkları imzaları MEB'e yolladı. (İzmir/EVRENSEL)

Reklam