26 Aralık 2019 15:42

Fransa'ya "Suudi Arabistan'a silah desteği" suçlaması

Husi hareketi, Fransa’yı, Suudi Arabistan öncülüğündeki koalisyon güçlerine silah desteği sağlamakla suçladı.

Fotoğraf: Pixabay

Paylaş

Yemen’in önemli bir bölümünü yöneten Husi hareketi, Fransa’yı, Suudi Arabistan öncülüğündeki koalisyon güçlerine "silah ve istihbarat" desteği sağlamakla suçladı.

Husilerin Yüksek Siyasi Konsey Üyesi Muhammed Ali el-Husi, Twitter hesabından yaptığı açıklamada, Fransa’nın koalisyon güçlerine sağladığı silahlarla, ülkenin kuzeyinde yer alan Sada vilayetindeki Er-Raku pazar yerine saldırı düzenlendiğini ve saldırıda yaklaşık 40 kişinin öldüğünü belirtti. Husi, paylaşımında "Fransız istihbaratının ve silahlarının saldırılar için kullanılması bir suçtur. Fransız yasaları silah anlaşmaları karşılığında bunlara göz yumuyor" ifadelerini kullandı.

Husiler, koalisyon güçlerini 23 Aralık Pazartesi günü Sada vilayetindeki Raku pazar yerine saldırı düzenlemekle suçlamış, saldırıda onlarca kişinin öldüğünü kaydetmişti.

YEMEN’DE NELER OLUYOR?

Uzun süredir siyasi istikrarsızlığın hüküm sürdüğü Yemen’de hükümete karşı ayaklanan ve İran’dan da destek gören Husiler ile hükümete bağlı güçler arasında çatışmalar yaşanıyor. Husiler, Eylül 2014’ten bu yana başkent Sana ve bazı bölgelerin denetimini elinde bulundururken, Suudi Arabistan öncülüğündeki koalisyon güçleri ise Mart 2015’ten bu yana Husilere karşı Yemen hükümetine destek veriyor ve ülkeyi havadan bombalıyor. Bu bombardımanlar da çocuklar da dahil binlerce sivil Yemenli hayatını kaybetti. (DIŞ HABERLER)

Reklam
ÖNCEKİ HABER

İşyeri sahibi 15 yaşındaki çocuk işçiye palangalı işkence yaptı, ağabeyini darbetti

SONRAKİ HABER

Akdeniz'de 5.4 büyüklüğünde deprem

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa