26 Aralık 2019 10:27

İHD’den Kürt öğrencilerle saldırı açıklaması: Görmezden gelmek ırkçılığı besler

İHD Antalya Şubesi Antalya Korkuteli'de ırkçı saldırıya uğradıktan sonra okulu bırakan Kürt öğrencilerle ilgili açıklama yaptı.

Fotoğraf: Evrensel

Paylaş

İnsan Hakları Derneği Antalya Şubesi, Akdeniz Üniversitesi Korkuteli Meslek Yüksek Okulunda okuyan 3 Kürt öğrencinin uğradıkları ırkçı saldırıya ilişkin Eğitim Sen Antalya Şubesinde basın açıklaması yaptı. Basın metnini İnsan Hakları Derneği (İHD) şube başkanı Erdal Gilgil okudu.

Özellikle Antalya’nın ilçelerinde Kürtlere yönelik ırkçı saldırıların yeni olmadığını vurgulayan Gilgil “İdarenin ve soruşturma makamlarının adeta suçluları koruyan, saldırıların ırkçı karakterini görmezden gelen tutumlarından güç alınmaktadır” ifadelerini kullandı. Kürtlere yönelik ırkçılık ve nefret suçlarının boyutunun son derece düşündürücü olduğunu belirten Gilgil “Irkçılığın yaygınlaşıp, kökleşmesine paralel olarak, Antalya’nın trans ve kadın cinayetlerinde de ilk sıralara yükseldiği gözlemlenmektedir. Bu durum, ırkçılığın, nefret ve şiddet iklimini beslediğinin açık bir göstergesidir” dedi.

“SESSİZ KALMAK, IRKÇILIĞIN BÜYÜMESİNE VE KÖKLEŞMESİNE YOL AÇMAKTADIR”

Irkçılık ile mücadele etmenin yolunun üzerini örtmek değil, üzerine gitmek ve yüzleşmek olduğunu söyleyen Gilgil “Ne yazık ki, ırkçılık suçları yokmuş gibi davranmakla ırkçılık yok olmamakta, yargının ve idarenin açık ve örtülü onayı ile normalleşmekte ve yayılmaktadır. Sessiz kalmak, ırkçılığın büyümesine ve kökleşmesine yol açmaktadır” diye konuştu. Sivil toplum ve meslek örgütlerine ırkçılık ve ayrımcılığa karşı etkin kampanyalar yürütmek için bir araya gelme çağrısında bulunan Gilgil “İHD olarak Korkuteli olayının ve bütün ırkçı saldırıların takipçisi olmaya, ırkçı saldırılara ve nefret suçlarına karşı mücadele etmeye kararlıyız. İnsan haklarından yana olan bütün dostlarımızı, bütün kurumları bu mücadeleye omuz vermeye çağırıyoruz” diyerek sözlerini noktaladı. (Antalya/EVRENSEL)

Reklam
ÖNCEKİ HABER

Edremit'te asgari ücret açıklaması: İnsanca yaşamak istiyoruz

SONRAKİ HABER

ABD Venezuela'ya ait 15 uçağı kara listeye aldı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...