24 Aralık 2019 20:10

Lastikte toplu sözleşme süreci başlıyor

Lastik-İş'in örgütlü olduğu Goodyear, Pirelli, Prometeon ve Brisa arasındaki toplu iş sözleşmesi görüşmeleri ocak ayının ilk yarısında başlayacak.

Fotoğraf: Kadir Yıldız/AA

Paylaş

Lastik-İş Sendikası ile örgütlü olduğu Goodyear, Pirelli, Prometeon ve Brisa arasındaki yeni dönem toplu iş sözleşmesi görüşmeleri, ocak ayının ilk yarısında başlayacak.

Kocaeli'nin Başiskele ilçesinde basın toplantısı düzenleyen Lastik-İş Sendikası Genel Başkanı Alaaddin Sarı, 6 bin işçiyi kapsayan ve 1 Ocak 2020'den itibaren yürürlüğe girecek iki toplu iş sözleşmesi için hazırladıkları taslağı açıkladı.

Patronlarla yapılan ön görüşmeler sonucunda toplu sözleşme görüşmelerinin ocak ayının ilk yarısında başlatılmasını beklediklerini aktaran Sarı, “Ücretlere yüzde 15 oranında zam teklifinde bulunduk. Teklifte 2 yıllık süre içinde ücret zamlarının 1 Temmuz 2020, 1 Ocak 2021 ve 1 Temmuz 2021 tarihlerinde enflasyon oranına 3 puan eklenerek bulunacak oran kadar artırılması talep ediliyor. Ayrıca toplu iş sözleşmesinde yer alan sosyal yardımlara da 2020 yılında yüzde 40 ile yüzde 110 arasında zam yapılmasını istiyoruz” diye konuştu.

Alaaddin Sarı, Lastik-İş üyesi destek hizmetleri işçileri için hazırlanan teklife de değinerek, sözlerini şöyle sürdürdü: “Destek hizmetleri işçileri için birinci 6 ayda 1 Ocak 2020 tarihinden geçerli olmak üzere 1. İş Grubunda yer alan üyelerimizin ücretleri 3 bin 250 TL/aydan düşük olanlar 3 bin 250 TL/aya yükseltildikten sonra seyyanen 650 TL/ay, 2. İş Grubunda yer alan üyelerimizin ücretleri 3 bin 400 TL/aydan düşük olanlar 3 bin 400 TL/aya yükseltildikten sonra seyyanen 750 TL/ay ve 3. İş Grubunda çalışan üyelerimizin ücretleri 3 bin 600 TL/aydan düşük olanlar 3 bin 600 TL/aya yükseltildikten sonra seyyanen 850 TL/ay ücret zammı yapılması isteniyor. Bu talep birinci 6 ay için ortalama yüzde 26 artış anlamına geliyor. Destek hizmetlerinde çalışan üyelerimizin toplu iş sözleşmelerinde yer alan sosyal yardımlara da 2020 yılında yüzde 38'den başlayarak yüksek oranlarda zam yapılması talep ediliyor.”

Üretim işçisi üyeler ile destek hizmetlerinde çalışan üyelerin sözleşme hükümlerinde yer alan farkları önemli ölçüde ortadan kaldıracak tekliflerde bulunduklarını vurgulayan Sarı, “Özel sağlık sigortası, işveren katkılı bireysel emeklilik ve 4 ikramiye bu taleplerimizin başında geliyor. Yeni dönem toplu iş sözleşme teklifimizde iş güvencemizi sağlamlaştıracak taleplerimize de yer verdik. Bu taleplerin başında toplu sözleşme kapsamı içinde yer alan işlerde Özel İstihdam Bürosuna bağlı kiralık işçi çalıştırılmaması talebi yer alıyor. Ayrıca eşit işe eşit ücretin korunması, güvencesiz ve esnek çalışmaya karşı çıkma gibi temel taleplerimiz de devam ediyor” ifadelerini kullandı. (İŞÇİ-SENDİKA SERVİSİ)

Reklam
ÖNCEKİ HABER

Yazarımız Ragıp Zarakolu'nun mal varlığına el konulması kararı

SONRAKİ HABER

Afganistan’da ABD saldırısında 10 sivil hayatını kaybetti

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...