24 Aralık 2019 13:28
Son Güncellenme Tarihi: 24 Aralık 2019 14:35

ŞPO’dan Togo Kuleleri açıklaması: Çürümüş rant düzeni tüm pisliğiyle ortada

Şehir Plancıları Odası Ankara Şubesi Togo Kuleleri üzerinden yürüyen tartışmaların, çürümüş rant düzeninin tüm pisliklerini ortaya döktüğünü açıkladı.

Görsel: Şehir Plancıları Odası Ankara Şubesi

Paylaş

Şehir Plancıları Odası (ŞPO) Ankara Şubesi, Sinan Aygün'ün Mansur Yavaş hakkında suç duyurusunda bulunması sonrası kamuoyunun gündemine gelen Togo Kuleleri konusuyla beraber, ülke kentlerinin farklı siyasi kesim ve rant çevrelerince nasıl bir kıskaca alındığının ve nasıl yağmalandığının daha net ortaya çıktığını söyledi. ŞPO, “Sürdürülen çürümüş rant düzeni, bu sefer de Togo Kuleleri örneğinde tüm pisliğiyle gözler önüne serilmiştir” dedi.

ŞPO tarafından yapılan açıklamada, Togo kulelerinin bulunduğu yerde birkaç yıl öncesine kadar bulunan ayakkabı fabrikasına işaret edilerek “Bu doğrultuda, ülkemizde üretim ekonomisinden vazgeçilerek toprak rantına ve inşaata dayalı ekonomiye geçilmesinin gölgesinde büyüyen rant çevrelerinin kirli ilişkilerinin ortaya dökülmesi sebebiyle konu ayrı bir sembolik önem taşıyor” denildi.

İmar yolsuzluklarına ve bu sistemi kurumsallaştırmak için sürekli yeni icatlar yapıldığına işaret edilen açıklamada, "rüşvet niteliğindeki kimi tekliflere", "sosyal" bir kılıf giydirilmeye çalışılarak imar süreçlerine entegre edilmeye çalışıldığını söyledi.

Açıklamada, İncek ve Kızılcaşar Mahallelerinde Melih Gökçek tarafından, yaklaşık 102 hektarlık alanın yapılaşma koşullarının, yüzde 20’sinin belediyeye "bağışlanması" şartıyla yaklaşık yedi kat artırıldığı örneğini de verdi.

"DÖNEMİN BELEDİYE YÖNETİMİ VE PARSEL MALİKLERİ SUÇUN ORTAKLARIDIR"

Açıklamada, “Bu noktada defaatle vurgulanması gereken konunun özü şudur: Arsa sahibi şahıs ya da şirketler tarafından, kullanım amacı ne olursa olsun, maddi değeri olan bir varlığın onay kurumuna vadedilmesi/hibe edilmesi karşılığında, parsele özel imar artırımı yapılması; kamu yararına yapılan planlama mesleğinin esasları açısından söz konusu dahi edilemez. Sonuç olarak 2015 yılı ekim ayı itibariyle, hem Ankara Büyükşehir Belediyesinin kimi mensupları hem de parsel malikleri TOGO Kuleleri alanında işlenen suçun ortaklarıdır” denildi.

Açıklamada, imar rantı aktaran belediye elemanlarının derhal yargı önüne çıkarılması, belediyelere “rüşvet niteliğinde teklifler” götürmek suretiyle planlama sürecini etkileyerek haksız kazanç elde eden tüm kişi ve grupların açığa çıkarılması ve elde ettikleri rantın hesabının tüm Ankaralılar nezdinde sorulması, rüşvete konu tüm planların iptal edilmesi, bu suça ortak olmuş tüm kesimlerin, bu süreçler içinde mağdur olan haklı/suçsuz tarafların ve emekçi kesimlerin hak kayıplarını ödeyecek şekilde cezalandırılması istendi.

MİMARLAR ODASINDAN SUÇ DUYURUSU

Mimarlar Odası Ankara Şubesi, Sinan Aygün A.Ş, Melih Gökçek, Mustafa Tuna ve Togo plan kararında imzası bulunan meclis üyeleri hakkında suç duyurusunda bulundu.  

Mimarlar Odası Ankara Şubesi, “3194 sayılı kanuna muhalefet ve görevi kötüye kullanma suçu işleyen, şikâyet edilen mahkeme kararlarını dolanan TOGO ikiz kulelerine ayrıcalıklı imar hakkı sağlayan Ankara Büyükşehir Belediyesi önceki dönem başkanları Melih Gökçek, Mustafa Tuna ile Sinan Aygün ve Gayrimenkul İnşaat AŞ, Togo Ayakkabı San. Tic. AŞ yetkilikleri ve dönemin meclis üyeleri hakkında kamu davası açılması” talebiyle  suç duyurusunda bulundu. (Ankara/EVRENSEL)

Reklam
ÖNCEKİ HABER

Bakan Murat Kurum: İBB’nin Kanal İstanbul protokolünden tek taraflı çekilme hakkı yok

SONRAKİ HABER

Almanya Başbakanı Angela Merkel İstanbul'a geldi

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...