23 Aralık 2019 10:01

Lübnan'da halkın ekonomik kriz protestosu sürüyor

Lübnan'ın halk, ekonomik krizden sorumlu tuttukları siyasi partileri protesto etti.

Fotoğraf: AA

Paylaş

Lübnan'ın başkenti Beyrut'ta toplanan halk, ekonomik krizden sorumlu tuttukları siyasi partileri protesto etti.

Beyrut'un merkezindeki Şehitler Meydanı ve Riyad Sulh Meydanı'nda toplanan yüzlerce kişi, 1975-1990 yılları arasında yaşanan iç savaştan bu yana yönetimi paylaşan siyasi partiler ve hükümeti kurmakla görevlendirilen Hassan Diyab'a karşı protesto düzenledi. Ellerinde Lübnan bayrakları taşıyan ve ülkedeki mevcut siyasi partilerin liderleri ile Diyab aleyhinde slogan atan kitle, Meclis binasının önüne kadar yürüdü.

Bu arada ülkenin kuzeyinde yer alan Trablusşam ve Akkar kentlerinde de yüzlerce kişi, Diyab'ın başbakanlığa getirilmesini protesto etti.

NE OLMUŞTU?

Cumhurbaşkanı Mişel Avn, Meclis'teki siyasi gruplarla gerçekleştirdiği istişare görüşmelerinin ardından yeni kabineyi oluşturma görevini 19 Aralık'ta Hassan Diyab'a vermişti. Akademisyen Hassan Diyab, Şii Hizbullah, Emel Hareketi ve Cumhurbaşkanı Avn'ın kurucusu olduğu Özgür Yurtseverler Hareketi'nin desteğiyle Meclisteki 128 vekilden 69'unun oyunu alarak yeni hükümeti kurmakla görevlendirilmişti. Halk, bağımsız bir akademisyen olmasına rağmen Hizbullah ve siyasi müttefiklerinin desteğini alması nedeniyle birkaç günden beri Diyab'ın başbakanlığına karşı protestolar düzenliyor.

Lübnan'da 17 Ekim'de ekonomik kriz ve vergilere karşı başlayan protestolar, Başbakan Hariri'nin istifasına yol açmıştı. Protestolara 13 gün direnen Hariri, 29 Ekim'de istifasını sunmak zorunda kalmıştı. (DIŞ HABERLER)

Reklam
ÖNCEKİ HABER

İzmir'de sağanak etkili oldu; yollar göle döndü, binalara su doldu

SONRAKİ HABER

10-17 Ocak arasında en az 347 haber, mültecilerin haklarını ihlal etti

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...