20 Aralık 2019 08:35
Son Güncellenme Tarihi: 20 Aralık 2019 12:51

Diyarbakır Sur Belediye Eş Başkanı Filiz Buluttekin gözaltına alındı

Diyarbakır Sur Belediye Eş Başkanı Filiz Buluttekin ve Meclis Üyesi Yılmaz Eken’in evleriyle Sur Belediyesi binasına operasyon düzenlendi, Buluttekin ve Eken gözaltına alındı.

Fotoğraf: MA

Paylaş

Diyarbakır Sur Belediyesi Eş Başkanı Filiz Buluttekin ve Belediye Meclis Üyesi Yılmaz Eken evlerine düzenlenen baskınla gözaltına alındı. Ev baskını sırasında Sur Belediyesi Eş Başkanı Filiz Buluttekin’in, eşinin ve 10 yaşındaki çocuğunun kafasına polislerce silah dayandığı öğrenildi. Sur Belediyesi önünde toplanan HDP Milletvekili Remziye Tosun ile meclis üyeleri polisler tarafından darbedildi. 

BULUTTEKİN'İN VE 10 YAŞINDAKİ OĞLUNUN KAFASINA SİLAH DAYANDI!

Diyarbakır merkez Sur İlçe Belediyesi’ne sabah saatlerinde yapılan polis baskını ile birlikte HDP'li Belediye Eşbaşkanı Filiz Buluttekin ile Belediye Meclis Üyesi Yılmaz Eken evlerine düzenlenen baskınlarda gözaltına alındı. 

Belediye Eş aşkanı Filiz Buluttekin’in gözaltına alınması sırasında polislerce kafasına silah dayandığı ifade edildi. Yaşanan bu durumu Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) Eş Genel Başkanı ve Diyarbakır Milletvekili Saliha Aydeniz Twitter hesabından duyurdu. 

Belediye Eş Başkanı Buluttekin'in aynı zamanda akrabası olan avukatı Sertaç Buluttekin de eş başkanın gözaltına alınması sırasında yaşananlara dair sosyal medya hesabından paylaşımında bulundu. Av. Buluttekin, yaptığı paylaşımda "Müvekkilim Sur Belediye Başkanı Filiz Buluttekin evine baskın düzenlenerek göz altına alındı. Eve giriş sırasında polisler Filiz Buluttekin'i, Eşini ve 10 yaşindaki oğlunu yere yatırıp kafalarına silah dayamışlar! Polis şiddeti ve hukuksuzluk artık rutin!!" diye belirtti.

MA’ya konuşan Sertaç Buluttekin, Belediye Eş başkanı'nın gözaltına alınması sırasında yaşananları anlattı. 

Av. Buluttetkin, baskının sabah 05.30'da eş başkan, eşi ve 10 yaşındaki oğlu evdeyken gerçekleştirildiğini aktardı. Polislerce çalınan kapının açılmasıyla birlikte Buluttekin, eşi ve oğlunun yere yatırıldığını ifade eden Buluttekin, “Yere yatırılırken kafalarına silah dayanıyor. Bu şekilde uzun süre bekletiliyor. Ev araması bittikten sonra TEM Şube'ye götürülüyor. Şu an TEM Şube'de tutuluyor. Avukatları ile görüştü. Dosyaya kısıtlılık kararı var" diye konuştu.  

Belediye Eş Başkanı'nın yakın zamanda bir ameliyat geçirdiğini de aktaran Av. Buluttekin, müvekilinin sağlık durumuna ilişkin raporları savcılığa ileteceklerini söyledi. 

Gözaltı gerekçeleri hakkında bilgi alınamayan Buluttekin ve Eken, Diyarbakır Emniyet Müdürlüğüne götürüldü.

ÖZDEMİR İÇİN 4 EVE BASKIN YAPILDI

Sur Belediyesi Eş Başkanı Cemal Özdemir’in de evine baskın yapıldığı belirtildi. Özdemir evinde bulunamazken polisler yaptıkları aramadan sonra evden ayrıldı.

Sur Belediyesi Eş Başkanı Cemal Özdemir’i ikametinde bulmayan polislerin, 3 ayrı adrese daha baskın düzenleyerek arama yaptığı ortaya çıktı. Özdemir’in anne ve ağabeyinin evinde arama gerçekleştiren polislerin, ardından Özdemir’in kayınpederinin evine baskın düzenlediği ve evde arama gerçekleştirdiği belirtildi. 4 ayrı evde bulunan eşyaları dağıtan polis, kayınpederinin evinde bulunan Özdemir’i, gözaltına alarak Diyarbakır Emniyet Müdürlüğü’ne götürdü.

AVUKATLAR EŞ BAŞKANLARLA GÖRÜŞTÜ

Diyarbakır Emniyet Müdürlüğü’nde gözaltında bulunan eş başkanlar Buluttekin ve Özdemir ile Belediye Meclis Üyesi Yılmaz Eken ile görüşen avukatları, müvekkillerinin durumumun iyi olduğu ve pazartesi günü ifade işlemlerine başlanacağını aktardı.

MİLLETVEKİLİ TOSUN VE MECLİS ÜYELERİ DARBEDİLDİ

Belediye binasına yapılan baskından sonra HDP Diyarbakır Milletvekili Remziye Tosun, belediye meclis üyeleri, belediye çalışanları ile halk, belediye önünde toplandı. Belediyeye personelleri, kimlik kontrolünün ardından binaya alınırken, çalışanların dışında kimsenin binaya alınmasına izin verilmedi. Belediye binasına gitmek isteyen HDP’li vekil Remziye Tosun, meclis üyeleri ile polisler arasında arbede yaşandı. Yaşanan gerginlik esnasında polisler, Tosun ve meclis üyelerini darbetti.  Bu duruma tepki gösteren vekil Remziye Tosun, yapılan baskının irade gaspı olduğunu, bunu kabul etmeyeceklerini söyledi. Tosun, “Bugün burada orman kanunu uygulanıyor” diyerek, kendilerini darbeden polislere tepki gösterdi. 

Belediye önünde toplanılmasına izin verilemeyen grup, belediye binasından uzaklaştırıldı. Zırhlı araçlarla bekleyen polisin belediye binasındaki aramaları sürüyor.

DİYARBAKIR BAROSU: HALKIN İRADESİNİ YOK SAYAN UYGULAMALARI KABUL ETMİYORUZ

Diyarbakır Barosu, “Halkın iradesini yok sayan bu hukuksuz uygulamaları kabul etmiyoruz. Hapisteki seçilmiş belediye başkanlarının derhal serbest bırakılmasını ve görevlerine iadesini talep ediyoruz” başlıklı açıklama yayımladı. Sur İlçesi Belediye Eş Başkanı Filiz Buluttekin’in evine baskın yapıldığı, avukatının aktarımına göre Buluttekin, eşi ve 10 yaşında çocuklarının yere yatırılarak kafalarına silah dayatıldığı kaydedildi.

Sur Belediyesinin şu anda Diyarbakır merkezde halk tarafından seçilen tek belediye olduğu hatırlatılan açıklamada, “Nitekim Diyarbakır Büyükşehir Belediyesine 19 Ağustos 2019 tarihinde kayyum atanmıştı. Ardından Seçilmiş Belediye Başkanı Selçuk Mızraklı, 21 Ekim’de gözaltına alınmış, 22 Ekim’de tutuklanmıştı. Mızraklı hala Diyarbakır’a 550 kilometre mesafedeki Kayseri cezaevinde tutulmaktadır. Diyarbakır merkez ilçelerinden Kayapınar Belediye Başkanı Keziban Yılmaz 22 Ekim’de tutuklanarak Diyarbakır’a 550 kilometre mesafedeki Kayseri Kadın cezaevine gönderilmiştir. Yılmaz daha gözaltındayken açığa alınmış ve yerine kayyum olarak kaymakam atanmıştı. Diyarbakır merkez Yenişehir Belediye Başkanı Belgin Diken, 13 Kasım’da görevden alınmış ve yerine ilçe kaymakamı kayyum olarak atanmıştı” denildi. 

Ismarlama soruşturma ve kovuşturmalarla halk tarafından seçilmiş belediye başkanlarının tutuklanması ve yerlerine kamu görevlilerinin atanmasını büyük bir hukuksuzluk olduğunu vurgulayan Baro, “Seçimin üzerinden daha 9 ay geçmeden 33 belediyeye kayyum atanmış olması, demokrasi ve halk iradesini tümüyle ortadan kaldırmıştır” ifadelerini kullanıldı. (HABER MERKEZİ)

Reklam
ÖNCEKİ HABER

Evo Morales: İstifam meclis tarafından onaylanmadı, kanunen hâlâ devlet başkanıyım

SONRAKİ HABER

HDP Kulp ilçe binasına 3 gün içinde ikinci taşlı saldırı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...