20 Aralık 2019 00:41

Cezayir Başbakanı Nureddin Bedevi görevinden istifa etti

Uzun süreli protesto gösterileri sonucu görevini bırakan eski Cumhurbaşkanı Abdulaziz Buteflika'nın atadığı Başbakan Nureddin Bedevi de istifa etti.

Fotoğraf: Farouk Batiche/AA

Paylaş

Cezayir Başbakanı Nureddin Bedevi, Cumhurbaşkanı Abdulmecid Tebbun'a istifasını sundu.

Cezayir devlet televizyonunda yer alan habere göre, yönetim karşıtı gösterilerdeki taleplerden biri olan Bedevi'nin istifası gerçekleşti. Bedevi, Cumhurbaşkanı Tebbun'a istifasını sundu, Dışişleri Bakanı Sabri Bukadum'u da yeni hükümet kurulana kadar başkanlık işlerini yürütmekle görevlendirdi.

Eski Cumhurbaşkanı Abdulaziz Buteflika'nın görevi bırakmadan önce atadığı Başbakan Nureddin Bedevi'nin istifası, Cezayir'deki protesto hareketinin talepleri arasında yer alıyordu.

BUTEFLİKA'NIN 20 YILLIK İKTİDARINI SONLANDIRAN GÖSTERİLER

Cezayir, şubat ayında 20 yıldır ülkeyi yöneten Buteflika'nın kötü giden sağlığına rağmen cumhurbaşkanlığına 5. kez aday olmasıyla birlikte kitlesel protestolara sahne oldu. Buteflika'nın, "ordunun uyarılarıyla" nisan ayında istifa etmesine rağmen gösteriler durmadı.

Ülkede bir yandan seçim için sandıklar kurulurken bir yandan da binlerce kişi "seçim dayatmasına hayır" sloganıyla sokaklarda protestolarını sürdürdü.

Seçimdeki adayların tamamının Buteflika rejimi döneminde siyaset sahnesinde yer alması halk tarafından sıkça eleştirilmişti.

Cezayir'de muhalefetin ve halkın "yönetimde köklü değişiklikler yapılmadan sandığın kurulmaması" yönündeki taleplerine rağmen 12 Aralık'ta gerçekleştirilen cumhurbaşkanlığı seçimlerinde, oyların yüzde 58'ini alan Abdulmecid Tebbun, ülkenin yeni cumhurbaşkanı olmuştu. (Cezayir/AA)

Reklam
ÖNCEKİ HABER

Trump'ın azline "hayır" oyu veren Demokrat Partili vekil, Cumhuriyetçi Partiye geçti

SONRAKİ HABER

İptal edilen basın kartları yeniden kullanımda

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa