18 Aralık 2019 00:25

Saadet Partisi: Asgari ücrette yoksulluk sınırı dikkate alınmalı

Saadet Partisi Genel Başkan Yardımcısı Şerafettin Kılıç, "Asgari ücrette hedefin açlık sınırı değil yoksulluk sınırı dikkate alınarak konuşulması gerekiyor" dedi.

Saadet Partisi Genel Başkan Yardımcısı Şerafettin Kılıç | Fotoğraf: Feyza Bayraktar/AA

Paylaş

Saadet Partisi Genel Başkan Yardımcısı Şerafettin Kılıç, "Asgari ücret, yoksulluk ve açlıktan başka bir anlam ifade etmiyor" dedi.

Kılıç, partisinin Balgat'taki eğitim merkezinde düzenlediği basın toplantısında, çeşitli konulara ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

2020 bütçesinin işsizliğe çare olamayacağını belirten Kılıç, bütçenin, asgari ücretlinin, işçinin, memurun, emeklinin ve işsizlerin sorunlarına çözüm üretmekten uzak olduğunu söyledi.

Kılıç, asgari ücretin tek başına bir işçiyi geçindirmediğini belirterek, şunları söyledi:

"Aileleri ile birlikte düşünüldüğünde toplumun önemli bir parçasını oluşturan bu insanlar için asgari ücret, yoksulluk ve açlıktan başka bir anlam ifade etmiyor. Asgari ücrette hedefin açlık sınırı değil, yoksulluk sınırı dikkate alınarak konuşulması gerekiyor. Aslında bir işçinin çalıştırılabileceği en düşük ücret olan asgari ücret, özünde bireyin yemek, barınma, ısınma, ulaşım gibi temel ihtiyaçlarını karşılama iddiasındadır. Ancak ne yazık ki Türkiye şartlarında durum böyle değildir." (Ankara/AA)

Reklam
ÖNCEKİ HABER

Ankara JİTEM davasındaki beraat kararına tepki: Mücadelemiz asla bitmeyecek

SONRAKİ HABER

EMEP heyeti Elazığ'da incelemede bulundu: Hamaset söylemi can kaybının önüne geçemez

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa