17 Aralık 2019 12:27

Nepal'den Türkiye'ye gelen kadın kayıtsız şekilde çalıştırıldı, işkenceye maruz kaldı

Nepal’den Türkiye’ye çalışmak için gelen Sonam Karmu Hyolmo adlı kadın, yanında çalıştığı insanların kendisine işkence uyguladığını, telefonu ve pasaportuna el koyduklarını belirtti.

Görsel, Hasan Sarıtaş'ın Twitter hesabından yayınladığı videodan alınmıştır

Paylaş

Dört ay önce çalışmak için Nepal’den Türkiye’ye gelen Sonam Karmu Hyolmo adlı kadın, çalıştığı evde işkenceye uğradığını anlattı. Sonam Karmu Hyolmo, yanında çalıştığı insanlar tarafından defalarca dövüldüğünü, aç bırakıldığını, ailesiyle görüşmesine izin verilmediğini, telefonuna ve pasaportuna el konulduğunu söyledi.

BBC Türkçe'nin haberinde, Nepal’de bulunan bir firma aracılığıyla çocuk bakıcılığı yapmak için Ankara’ya gelen Sonam Karmu Hyolmo adlı kadının çalıştığı evde işkence ve kötü muameleye maruz bırakıldığı belirtildi. Parası verilmeyen, telefonuna ve pasaportuna el konan Sonam, yaşadıklarını anlatan bir video çekerek yardım istedi.

Sonam, Ankara Kurtuluş’ta bulunan Ecen Kız Öğrenci Yurdu’nun sahibi Yaşan Durmaz’ın kızı Gözde Durmaz Ayanoğlu’nun çocuğuna bakmak üzere, Home Assist adlı şirket aracılığı ile Ağustos 2019'da Türkiye'ye geldi. Sonam, çocuk bakıcılığı için anlaşma yapmış olmasına rağmen daha sonra yurda ve yurdun sahibi Yaşan Durmaz’ın evine de götürüldü, kendisine buralarda temizlik yaptırıldı.

Sonam, çektiği videoda sabahın erken saatlerinden gece geç saatlere kadar çalıştırıldığını, Nepal’den geldiği günden beri tek bir gün huzur içinde yemek yemediğini ve uyumadığını söylüyor.

Yanında çalıştığı Gözde Durmaz tarafından defalarca dövüldüğünü anlatan Sonam, videonun sonunda ise “Tüm işinizi yaparım ama sadece ailemle konuşmama izin verin hepsi bu. Lütfen bana yardım edin, onların evinde kalmak istemiyorum” diyor.

Videoları Twitter'dan paylaşan Gazeteci Hasan Sarıtaş, Sonam’ın emniyet ekiplerince koruma altına alındığını, pasaportu ve telefonunun kendisine verildiğini belirtti. Sarıtaş, Sonam'ın şikayetçi olduğunu ve kadın derneklerinin de hukuki destek vermek için olaya müdahil olduğunu belirtti. (HABER MERKEZİ)

Reklam
ÖNCEKİ HABER

İmamoğlu: Kanal İstanbul güzergahındaki mülk hareketlerini araştırıyoruz

SONRAKİ HABER

YHT davasında hakimden skandal sözler: Korkunun ecele faydası yok

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...