17 Aralık 2019 09:48

ABD Temsilciler Meclisi Huawei yasağını onayladı

ABD Temsilciler Meclisi, hükümetin Huawei satın almasını engelleyen yasa tasarısını oy birliği ile kabul etti.

(CC0 1.0)

Paylaş

ABD Temsilciler Meclisi, hükümetin Huawei ve "ülkenin ulusal güvenliğini tehlikeye atacak diğer firmaların ürünlerini satın almasını" engelleyen yasa tasarısını oy birliği ile kabul etti.

Yasa tasarısının bu hafta senatonun onayına gitmesi ve hem Cumhuriyetçiler hem de Demokratlarca desteklendiği için onaylanması bekleniyor.

Yasa ayrıca ABD’li küçük telekomünikasyon sağlayıcılarına 1 milyar dolar tahsis edilerek “şüpheli iletişim araçlarını” kullanımdan kaldırılmasını öngörüyor.

Kongreden yapılan ve hem demokratların hem de cumhuriyetçilerin yaptığı açıklamada, “ABD’nin kablosuz geleceği için ağlarımızı yabancı müdahalesinden korumak son derece önemli. Huawei gibi firmalar ABD’nin ticari ve güvenlik çıkarlarına büyük bir tehdit oluşturuyor çünkü iletişim sağlayıcılarımız bu firmaların cihazlarını kullanarak operasyonlarına devam ediyorlar” denildi.

ABD Çinli telekomünikasyon şirketi Huawei'yi "ticari sırları çalma" ve "dolandırıcılık"la suçluyor. Çiin ise ABD'nin suçlamalarının arkasında siyasi manipülasyonların olduğunu öne sürüyor. (DIŞ HABERLER)

Reklam
ÖNCEKİ HABER

Gözaltına alınan Varto ve Bulanık belediye eş başkanları adliyeye getirildi

SONRAKİ HABER

ABD Venezuela'ya ait 15 uçağı kara listeye aldı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa