13 Aralık 2019 02:02

Hulusi Akar’dan “İncirlik'te nükleer silah var mı” sorusuna kaçamak cevap

Bakan Hulusi Akar, “İncirlik'te nükleer silah var mı” sorusuna "ABD ile Savunma ve Ekonomik İşbirliği Anlaşması çerçevesinde faaliyetlerimiz devam ediyor" yanıtını verdi.

Fotoğraf: DHA

Paylaş

CHP Adana Milletvekili Orhan Sümer, İncirlik Üssü’nde olduğu iddia edilen nükleer silahları Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar’a sordu. Akar'ın yanıtı ise yalnızca “İncirlik'te Amerika Birleşik Devletleri'yle, hepinizin malumu olan, Savunma ve Ekonomik İşbirliği Anlaşması çerçevesinde faaliyetlerimiz devam ediyor” oldu.

TBMM Genel Kurulu’nda devam eden 2020 yılı bütçe görüşmelerinde Hazine ve Maliye Bakanlığı ile Milli Savunma Bakanlığı’nın bütçeleri ele alındı. Görüşmelerde CHP’li Sümer, İncirlik Üssü’nde olduğu iddia edilen nükleer silahlar ve e-haciz konularını gündeme getirdi.

“BİR KERE DE BURADAN SORUYORUM”

Sümer, Milli Savunma Bakanı Akar’a şu soruyu sordu:

“Dünyada birçok basın organı Türkiye'de bulunan İncirlik Üssü'nde ABD'ye ait nükleer silah olduğunu yazdı, hatta bu silahların buradan taşınmasının bile gündeme geldiği yazıldı. Bizler ise halen İncirlik'te nükleer silah olup olmadığını bilmiyoruz. İncirlik'te yaşayan vatandaşlarımız başta olmak üzere, tüm Adanalılar haklı olarak kaygılı ve bir açıklama bekliyor. Soru önergesi veriyoruz, cevap alamıyoruz. Ben bir kere daha buradan soruyorum: İncirlik Üssü'nde nükleer silah var mıdır, varsa bu silahların cinsi nelerdir?”

Bakan, Akar ise bu soruya “İncirlik'te Amerika Birleşik Devletleri'yle, hepinizin malumu olan, Savunma ve Ekonomik İşbirliği Anlaşması çerçevesinde faaliyetlerimiz devam ediyor” cevabını vermekle yetindi.

E-HACİZ SORUSU

Sümer, Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’a ise milyonlarca insanı yakından ilgilendiren e-haciz uygulamasını sordu. Vergi ve SGK borcu, trafik cezası, mahkeme harcı, idari para cezaları gibi borcu olan milyonlarca vatandaşın banka hesaplarının bloke edildiğini belirten Sümer, “Bu uygulama özellikle çok sayıda esnafı iflas noktasına getirdi. İnsanlar borçlarını keyfî olarak ödememeyi tercih etmiyor. Nasıl devlet küçük borçlarını bile haciz yoluyla tahsil edecek kadar bir kriz içindeyse, vatandaşlarımız da bir kriz içinde” diye konuştu. Sümer, borçların yapılandırılıp yapılandırılmayacağını sordu.

Bakan Albayrak ise başka milletvekilleri tarafından da dile getirilen bu soruya cevap vermemeyi tercih etti. (HABER MERKEZİ)

Reklam
ÖNCEKİ HABER

İzmir Barosu ve sendikalardan Alsancak Garı önünde insan hakları açıklaması

SONRAKİ HABER

ABD'den patriot açıklaması: Türkiye talepte bulundu ancak henüz bir karar alınmadı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...