12 Aralık 2019 20:02

Çocukların hayatını kaybetmesiyle okul kantinlerindeki denetim tekrar gündeme geldi

Ankara ve Diyarbakır'da iki çocuğun çikolata kapağı nedeniyle hayatını kaybetmesiyle okul kantinlerinde satılan ürünlerin denetimi tekrar tartışılmaya başlandı.

Fotoğraf: Semih Çalışkan/DHA

Paylaş

Ankara ve Diyarbakır'da iki çocuğun şırınga şeklindeki çikolatanın kapağı nedeniyle hayatını kaybetmesi sonrası okul kantinlerinde satılan ürünler ve denetimler tartışılıyor. Bu sabah bazı veliler okullara gelerek kantinlerde bu ürünün satılıp satılmadığını sordu ve denetimlerin artırılmasını istedi. İstanbul Kantinciler Esnaf Odası Başkanı Vahap Osmanoğlu ise öğrencilerin bu ürünleri dışarıdan aldığını belirterek “Okul kapıları açık olduğu sürece bu vakalar yaşanır, faturası da kantinciye çıkar” dedi.

OKULLARDA BİR AY ARAYLA DENETİM YAPILDIĞI İFADE EDİLİYOR

Şırınga şeklindeki çikolatanın kapağı nedeniyle Ankara ve Diyarbakır'da iki çocuğun hayatını kaybetmesinden sonra, "Okullarda ve çevresinde satılan ürünlerin denetimi yeterli mi?" sorusu ise bir kez daha gündeme geldi. DHA'nın haberinde, bir ay arayla okul müdürü ve okul aile birliğinin kantinlerde denetim gerçekleştirdiği belirtildi. Veliler ise bu denetimlerin yetersiz olduğunu ifade ediyor.

"DENETİM BİTTİKTEN SONRA HER ŞEY TEKRAR ORTAYA ÇIKIYOR"

Çocuğu Maltepe'de bulunan bir okulda eğitim gören Nurdan Portakal, şırınga şeklindeki çikolata yüzünden yaşanan ölümlerle ilgili "Çok üzüldüm, kendi evladım gibi. Denetimi fazla önemsemiyorlar. Denetim gerçekleşiyor, denetim bittikten sonra her şey tekrar ortaya çıkıyor. Kolayı gizliden satanlar da var. Bazı ürünlerin kapalı satılması gerekirken açık satıyorlar" diye konuştu.

"BİLDİĞİM KADARIYLA DÖRT DÖRTLÜK BİR DENETİM YAPILMIYOR"

Öğrencisi velisi Serdar Çelik, "Şu an bildiğim kadarıyla dört dörtlük bir denetim yapılmıyor. Yapılsaydı Ankara'da bu olay yaşanmazdı. İki çocuğum var, ikisine de kantini önermiyorum. Mecbur kalmadıkları sürece zaten kendileri de kantine gitmiyorlar" şeklinde konuştu.

"DENETİM YAPILSAYDI BÖYLE OLMAZDI"

Çocuğunu okula getiren bir veli ise kantinde şırınga şeklinde çikolata satılıp satılmadığını bilmediğini belirterek, "Denetim yapılsaydı böyle olmazdı, bu duruma gelmezdi. Burada satılıp satılmadığını bilmiyorum. Olduğunu zannetmiyorum. Öğretmenleri de çocuklarımızı bilinçlendiriyor, almamaları gerektiğini söylüyorlar" şeklinde konuştu.   

3'üncü sınıf öğrencisi Ahmet Bozdemir, "Sosisli sandviç, tost, hamburger alıyorum. Çikolata satılıyor kantinde ama cips ile asitli içecekler satılmıyor" diye konuştu.

Sarıyer Mehmet Şam Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi kantininde Demirören Haber Ajansı’na açıklamalarda bulunan İstanbul Kantinciler Esnaf Odası Başkanı Vahap Osmanoğlu ise şunları söyledi: Bizim yaptığımız araştırma neticesinde bu ürünün kantinde satılmadığı, dışarıdan geldiği, öğrencinin kantine uğramadığı aşikar. Kantincinin beyanı da ortada. Dışarıdan, gelmiş, dışarıdan kaynaklanan bir olay. Okul kapıları açık olduğu sürece bu ürünleri dışarıdan, bakkaldan, marketten alabilirler. Şu anda soruşturma aşamasında. Ben kantincimizin o ürünü satmadığına inanıyorum. Kendisinin beyanatı da var, dün akşam basın açıklaması da yaptılar. Avukatı da şu anda devrede. Önemli olan bu olayların yaşanmaması, tedbir alınması. Tedbiri almak isteyen sadece kantinlerle ilgili değil, okul çevreleriyle ilgili bir seferberlik ilan edilmesi gerekir. Aynı ürünü öğrenciler dışarıda rahatlıkla çantasına koyup gelebiliyorlar.” (HABER MERKEZİ)

Reklam
ÖNCEKİ HABER

İşçi mektubu | Çalışıyoruz ama karnımızı bile doyuramıyoruz

SONRAKİ HABER

Van'da fıstık yetiştiren Hasan Sari: Destek alsam dört dörtlük üretim yapabilirim

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa