13 Aralık 2019 04:03

İşçi mektubu | Çalışıyoruz ama karnımızı bile doyuramıyoruz

LC Waikiki işçisi yazdı: "Biz işçiler insanca yaşamak istiyoruz. Çalışma koşullarımızın iyileştirilmesi için mücadele ediyoruz."

Fotoğraf: Fırat Turgut - Evrensel

Paylaş

LC Waikiki işçisi
Esenyurt/İstanbul

Şimdi asgari ücret görüşmeleri üç toplantıyla sonuçlanacak. Biz işçilere ne kadar ücret vereceklerini işçi sendikaları, patron örgütleri ve hükümet yetkilileri görüşmekte. Bugün ne ben, ne işyerinde yan yana çalıştığım arkadaşlarım asgari ücret ile geçinemiyoruz. Belirlenen asgari ücret bizim bütün bir ay asgari bir şekilde geçinmemiz istenen ücret. Ama biz işçilere “Sizin ihtiyaçlarınız nelerdir? Geçinebiliyor musunuz?” diye soran yok. Bir ay içinde faturalar, kiraya mutfağa bile zar zor yettirmeye çalışıyoruz. Çocuklarımızın en temel besin ihtiyaçlarını bile karşılayamıyoruz.

Asgari ücreti belirleyenler bizim geçinmemiz için belirledikleri bu ücretle geçinebilirler mi?  Geçen yılın sonunda asgari ücreti belirlediklerinden bu yana elektrik, doğal gaz ve bütün temel tüketim ürünlerine gelen zamla verdikleri zammı fazlasıyla geri aldılar.

Ailemi geçindirmek zorundayım. Ama yetmediği için ek ücret talep edemiyoruz. Ve çalışma koşullarımız daha ağırlaşmakta. Ay sonunu getirmek için fazla mesaiye dört gözle bekliyoruz. Ama 12 saat çalışıyoruz yine de yettiremiyoruz. Biz işçiler insanca yaşamak istiyoruz.  Çalışma koşullarımızın iyileştirilmesi için mücadele ediyoruz. Biz işçiler asgari ücretin vergiden muaf tutulması ve net 3 bin 500 olması gerektiğini düşünüyoruz.

Reklam
ÖNCEKİ HABER

İşçi mektubu | Başka yolu yok, birleşecek ellerimiz

SONRAKİ HABER

EMEP heyeti Elazığ'da incelemede bulundu: Hamaset söylemi can kaybının önüne geçemez

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa