12 Aralık 2019 13:21

Tedavi edilmeyen tutukluya ilaçları da verilmiyor!

Bitlis E Tipi Kapalı Cezaevi’nde bulunan ve karaciğerinin farklı bölgelerinde 3 hemonjiom olan Hüseyin Güdücü’ye ilaçlarının verilmediği belirtildi.

Fotoğraf: MA

Paylaş

Bitlis E Tipi Kapalı Cezaevi’nde bulunan hasta tutuklu Hüseyin Güdücü’nün (45), tedavisinin yapılmadığı belirtildi. Karaciğerinin farklı bölgelerinde 3 hemonjiom (bir tür tümör çeşidi) bulunan Güdücü'nün sağlık durumun ciddiyetine dikkati çeken oğlu Barış Güdücü, İnönü Üniversitesi Turgut Özal Tıp Merkezi Eğitim ve Araştırma Hastanesine götürülen; ancak tedavisi yapılmayan babasının ilaçlarının da verilmediğini söyledi.

‘CEZAEVİ YÖNETİMİ REÇETEYİ BİLEREK ALMADI’

18 aydır tutuklu olan babasının tedavisinin yarım kaldığını dile getiren oğlu Güdücü,  babasının 2018 yılının Aralık ayında hastane için Van'a yaklaşık bir yıl sonra da Malatya'ya götürüldüğünü paylaştı. Ekim'de Malatya'ya götürülen babasına acil kullanması için ilaç yazıldığını dile getiren Güdücü, yaşananları şöyle anlattı:

“Tutuklu bulunduğu ilk aylarda babamın hastalığını cezaevi yönetimine söylemiştim. Sağlık birimleriyle görüştüğümde tedavisini yapacakları ifade etmişlerdi. Babamı önce Bitlis Hastanesine götürdüler, ardından Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi Araştırma Hastanesine sevk edildi. Burada Malatya Turgut Özal Tıp Fakültesinde tedavi görmesi uygun görüldü ve Malatya'ya gönderildi. Ondan sonra hiç ilgilenmediler. Babam Bitlis Cezaevine geri getirildi. Malatya’da verilen reçete cezaevi yönetimi tarafından bilerek hastanede bırakıldı. Kendi imkanlarımla Malatya’ya gidip reçeteyi aldım.”

HASTENEDE MAHKUM ODASI YOK DENİLDİ

Malatya’dan aldığı reçetede yazılan ilaçların Türkiye’de satılmadığını ve yurtdışından aldığını ifade eden Güdücü, “Asgari ücretle özel bir şirkete çalışıyorum. Gidip çevremden borç alarak ilaçları 315 avroya (2 bin 38 TL)  aldım. Malatya'daki doktor bana ‘Babanın acilen tedavi görmesi gerekiyor. Acil bir şekilde bu ilaçları al. Aldığın zaman bana ulaş’ dedi. Bankaya parayı yatırdım ve ilaç bir hafta sonra elime geldi. Daha sonra Malatya Hastanesini aradım. Doktora ilaçları aldığımı söyledim. Doktor, ‘Şimdi ilaçlar sende kalsın. Sana ameliyat günü vereceğim; ama benden önce cerrahi bölümünü arayıp, anjiyo bölümünde ameliyat edileceğini söyleyeceksin. Yatış işlemi alacaksın’ dedi. Cerrahi bölümünü aradım ve bana heyetin toplanıp karar verileceği belirtildi. Aradan 4 gün geçtikten son dönüş yaptılar. ‘Bizim mahkumları alabilecek bir odamız yok. Biz bir şey yapamıyoruz. Hastanın çok ciddi bir hastalığı yok’ dendi. Onlara Malatya hastanesine bizzat geldiğimi ve doktorun durumun ciddi olduğu söyleyerek rapor verdiğini aktardım. Ciddi bir durumu yoksa neden bana o ilaçları aldırttılar diye sordum ama bir açıklama yok” diye konuştu.

‘İLAÇLARI HALEN VERİLMEDİ'

23 Kasım'da cezaevine yolladığı ilaçların babasına halen ulaştırılmadığını dile getiren Güdücü, “Aldığım ilaç cezaevi deposunda bekletiliyor. Babamın hastalığı ciddidir. İlaçlarının verilmesi ve bir an önce bir hastaneye sevk edilerek, tedavisinin düzgün bir şekilde yapılmasını gerekiyor” dedi. (MA)

Reklam
ÖNCEKİ HABER

Erdoğan, Kanal İstanbul için "boğazı kurtarma projesi" dedi

SONRAKİ HABER

EMEP heyeti Elazığ'da incelemede bulundu: Hamaset söylemi can kaybının önüne geçemez

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa