12 Aralık 2019 09:24

MUN ile tanışıyor musunuz?

Okulca ilk deneyimimizi yaşadıktan sonra “Neden okulda MUN ile ilgili bir şeyler yapmıyoruz?” diye kendimize sorduk.

Paylaş

Mina KAYHAN

Kağıthane Anadolu Lisesi

MUN, genellikle lise öğrencilerinin düzenlediği Birleşmiş Milletler simülasyonudur. İçinde konulara göre oluşturulmuş komiteler vardır. Komite içinde herkesin temsil ettiği bir ülke vardır. Kişiler komite konularını tartışırken kendi ülkelerinin politikalarına göre tartışırlar. Bazı günlerde, günün programı bittikten sonra “social” adı verilen parti ya da yemekli etkinlikler düzenlenir.

 

OKULUMUZDA MUN’U YAYMAK ZORDU

Okulumuzda geçen seneden beri MUN'lara katılan bir arkadaşımız var. Okul günlerine denk gelen MUN'lar için izinli sayılmak istedi ve bunun için müdürümüzle konuşurken MUN'dan bahsetti. Müdürümüz MUN'u okula duyurmasını ve delegasyon olarak gidilmesini önerdi. Geçen sene ÖTK'lar olmasına rağmen okulumuzda bir işlevi yoktu. Yani arkadaşımız, öğrencilere toplu halde ulaşabileceği bir platform olmamasından kaynaklı duyuru yapmakta ve geri dönüş almakta zorlandı. Bu sene ÖTK'ların kapatılmasıyla birlikte okulumuzda Öğrenci Birliği kuruldu. Bunun sonucunda okulumuzdaki öğrenciler artık bir arada hareket edebiliyordu. Öğrenci Birliğinin sağladığı kolaylıkla beraber MUN duyuruları yapıldı ve çok güzel geri dönüşler alındı. Daha sonra MUN'cular olarak toplandık ve gerekli bilgileri edindikten sonra bir MUN'a gitmeye karar verdik. Fakat bunun için başımızda bir rehber öğretmen olması gerekiyordu. Bunun için İngilizce hocamızla iletişime geçtik ve ondan bize destek olmasını istedik. Bizi kırmadı ve bizimle ilgileneceğini söyledi. Böylelikle artık bir MUN'a delegasyon olarak katılabilirdik.

 

İLK MUN DENEYİMİM

İlk MUN deneyimimi BSBLMUN(Beylikdüzü Sosyal Bilimler Lisesi) ile yaşadım. Herkes gibi ben de ilk başta İngilizcemin yetersiz olacağından korkuyordum ama bu korkumun yersiz olduğunu anladım. Düşündüğümün aksine ilk deneyimim çok güzel geçti. Ülkelerimizi komite konuları üzerinden, politikasına göre temsil etmeye başladık. 4 günün sonunda katılım sertifikamızı aldık. Bu 4 gün içinde çok güzel ilişkiler kurdum, kendimi oldukça geliştirdim. MUN'un bana hem eğitim hem sosyal açıdan çokça katkıları oldu.

Okulca ilk deneyimimizi yaşadıktan sonra “Neden okulda MUN ile ilgili bir şeyler yapmıyoruz?” diye kendimize sorduk. Okulda bir MUN kulübü açmaya karar verdik hocamızla birlikte müdürle konuşmaya gittik. Müdür de bizi destekledi. Kendimize uzun vadeli bir hedef koyduk. Bu hedefimiz, kendimizi iyice geliştirdikten sonra okulumuzda bir MUN organize etmekti. Şuan 20 kişilik bir MUN grubumuz var. Bir araya gelmemizin en büyük sebeplerinden biri ortak hedeflere sahip olmamız. Bu hedefleri gerçekleştirebilmek için her zaman birlikte hareket ediyoruz. Çünkü ortak amaçlara sahip olan öğrencilerin bir araya gelmeden bu amaçları gerçekleştirebilmesinin oldukça zor olduğunu düşünüyoruz.

 

Reklam
ÖNCEKİ HABER

Operasyonların çıkmazı

SONRAKİ HABER

Evimiz yanıyor!

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa