12 Aralık 2019 04:12

YEKSEM Yürütme Kurulu Başkanı Tat: Antalya’yı güneş enerjisinin başkenti yapabiliriz

10. Yenilenebilir Enerji Kaynakları Sempozyumu 12-14 Aralık tarihleri arasında Nâzım Hikmet Fuar ve Kongre Merkezinde yapılacak. Antalya’da ikinci kez düzenlenecek sempozyum 20 yıllık geçmişe sahip.

Fotoğraf: EMO

Paylaş

Murat YAŞAR
Antalya

Elektrik Mühendisleri Odasının (EMO) düzenlediği 10. Yenilenebilir Enerji Kaynakları Sempozyumu (YEKSEM) bu yıl Antalya’da yapılacak. İki yılda bir yapılan ve 20 yıllık geçmişe sahip sempozyum, Antalya’da ikinci kez düzenlenecek. 12-14 Aralık tarihleri arasında Nâzım Hikmet Fuar ve Kongre Merkezinde yapılacak olan sempozyumda; güneş, rüzgar, hidrolik, jeotermal, biyokütle ve dalga enerjisi olmak üzere yenilenebilir enerji kaynakları bilimsel, teknik, ekonomik, hukuki ve toplumsal boyutlarıyla konuşulacak.

EMO Antalya Şubesi Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı ve YEKSEM Yürütme Kurulu Başkanı Şabat Tat ile sempozyumu konuştuk. Sempozyumda çevre dostu yenilenebilir enerji kaynaklarının etkin ve önemli kullanımının önemine odaklanılacağını belirten Tat, sempozyumun 65 sözlü bildiri, 10 poster bildiri, 6 panel ve 30 çağrılı konuşmacı ile gerçekleşeceğini ifade etti.

"YENİLENEBİLİR ENERJİ KAYNAKLARINDA CİDDİ BİR POTANSİYELİMİZ SÖZ KONUSU"

Türkiye’nin enerji kaynaklarında yüzde 72 oranında dışa bağımlı olduğuna vurgu yapan Tat, “Ham maddesi dışarıdan sağlanan doğal gaz, termik santrallerde kullanılan kömür gibi kaynaklardan enerji üretiyoruz. Biz bunu minimuma indirmeyi hedefliyoruz. Yenilenebilir enerji kaynaklarında ciddi bir potansiyelimiz söz konusu ve bunu değerlendirmemiz gerekiyor. Ülkenin enerji ihtiyacı her geçen gün giderek artıyor. Ham maddesi bedava olan güneşe, rüzgara yönelmek kaçınılmaz oluyor” dedi. Antalya yerelinde yenilenebilir enerji kaynaklarının önemine vurgu yapan Tat, “Turizmin başkenti olan Antalya’yı güneş enerjisinin de başkenti yapmayı amaçlıyoruz. Biz bunu Antalya olarak üstlendik. Söz konusu Antalya olduğu için büyük bir enerji kaynağı olan güneş ön plana çıkıyor. Diğer taraftan sempozyumun içeriğine baktığımız zaman sadece güneş enerjisine değil bütün yenilenebilir enerji kaynaklarına değinmiş olacağız” dedi.

"YENİLENEBİLİR ENERJİ PROJELERİNİN YABAN HAYATINA ETKİLERİ"

Sempozyumda çevre sorunlarına da değineceklerini ifade eden Tat, “Burada çevresel faktörler de tartışılacak. Yenilenebilir enerji projelerinin yaban hayatına etkileri gibi konular ele alınacak. Fosil yakıtlar doğaya daha zararlı. Tabii ki yenilenebilir enerji kaynakları arasında doğaya zarar verenler de mevcut. Fakat fosil yakıtlar ile yenilenebilir enerji kaynaklarını yan yana koyduğumuzda yenilenebilir enerji kaynakları daha az zararlı olduğunu görüyoruz” diye konuştu.

TÜBİTAK tarafından da desteklenen etkinlik birçok akademisyenin katılımıyla üç gün sürecek. Herkesin davetli olduğu sempozyumda ‘yerel yönetimlerin enerji dönüşümündeki rolünden ‘yenilenebilir enerjide yapay zeka uygulamalarına kadar çeşitli konular konuşulacak.

Reklam
ÖNCEKİ HABER

Mevlüt Çavuşoğlu, ABD yaptırımlarına karşı İncirlik ve Kürecik kartını çıkardı

SONRAKİ HABER

Erdoğan: Hafter'in ateşkes derdi yok

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa