10 Aralık 2019 12:11
Son Güncellenme Tarihi: 10 Aralık 2019 15:20

AİHM Osman Kavala’nın tutukluluğu için hak ihlali kararı verdi

Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi, iş insanı Osman Kavala’nın tutukluluğu için hak ihlali kararı verdi.

Fotoğraf: DHA

Paylaş

Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM), Gezi Parkı davasından 770 gündür cezaevinde bulunan iş insanı Osman Kavala'nın başvurusu hakkında ihlal kararı verdi. AİHM, makul şüphe olmadan Kavala'nın siyasi sebeplerle tutuklanması ve Anayasa Mahkemesi'nin başvuruyu makul bir sürede incelememesi nedeniyle AİHS madde 5/1, 5/4 ve 18'den ihlal bulup, Kavala'nın derhal serbest bırakılmasına karar verdi.

AVUKATLAR: GEÇ KALMIŞ HUKUKİ BİR KAZANIM

"AİHM kararını haklı ancak geç kalmış bir hukuki kazanım olarak değerlendiriyoruz" değerlendirmesinde bulunan Osman Kavala'nın avukatları yaptıkları açıklamada "Müvekkilimiz Osman Kavala’nın bu karar uyarınca, özgürlüğüne bir an önce kavuşmasını sağlayacak adımların vakit kaybetmeden atılmasını önemle vurguluyoruz" dedi. 

Avukatlar Köksal Bayraktar, Deniz Tolga Aytöre ve İlkan Koyuncu imzasıyla yapılan açıklama şöyle oldu:

"Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi 10 Aralık 2019 tarihli Osman Kavala kararında, Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi’nin 5/1, 5/4 ve 18. maddelerinin ihlal edildiğini tespit etmiştir. Mahkeme, ‘Osman Kavala’nın şiddete başvurmaya niyeti olduğu yönünde herhangi bir makul şüphenin bulunmadığı, Kavala’nın yalnızca sözleşmenin güvence altına aldığı hakları kullandığı ve bu eylemlerin bir insan hakları savunucusunun olağan fiil ve faaliyetlerinden ibaret olduğu, başvurucunun uzun tutukluluk halinin hak savunucusunu sessizleştirmek art niyeti taşıdığı’ gerekçeleriyle ihlal kararı vermiş ve derhal serbest bırakılması gerektiği sonucuna ulaşmıştır.

Biz, Osman Kavala avukatları olarak, AİHM kararını haklı ancak geç kalmış bir hukuki kazanım olarak değerlendiriyoruz.

Türkiye’nin kurucusu olduğu Avrupa Konseyi’nin bir organı olan AİHM kararının yerindeliği ve bağlayıcılığı tartışma konusu yapılamayacak kadar net ve açıktır.

Bununla beraber, söz konusu karar içeriğinin yargı sistemimizde ilk kez yer aldığı şeklindeki yaklaşımlar gerçeği yansıtmamaktadır. Zira, Anayasa Mahkemesi’nin değerli başkan ve üyeleriyle, İstanbul 30. Ağır Ceza Mahkemesi’nin görev değişikliği uygulamasından önceki sayın başkanının AİHM ile aynı doğrultuda tespit ve kararlara imza attıkları halde, çoğunluk sağlanamadığı için, bu karar ve tespitler yargı sistemimizde hak ettiği yeri alamamıştır.

10 Aralık İnsan Hakları Günü gibi anlamlı bir tarihte açıklanan bu önemli kararın hukuk sistemimizde oluşturulmaya çalışılan yargı reformu uygulamalarına katkı sağlamasını diliyoruz. Müvekkilimiz Osman Kavala’nın bu karar uyarınca, özgürlüğüne bir an önce kavuşmasını sağlayacak adımların vakit kaybetmeden atılmasını önemle vurguluyoruz." 

CHP'Lİ SEZGİN TANRIKULU: UMARIM HÜKÜMET KARARA DİRENMEZ

Kavala hakkında verilen hak ihlali kararını değerlendiren CHP İstanbul Milletvekili Sezgin Tanrıkulu, “Umarım hükümet karara direnmez, Osman Kavala bir an önce özgürlüğüne kavuşur” dedi. Mecliste düzenlediği basın toplantısında konuşan Tanrıkulu, Dünya İnsan Hakları Gününe değindi.

AİHM’nin Osman Kavala'nın başvurusunda, kişi özgürlüğü ve güvenliği yönünden ihlal tespiti yaptığına dikkat çeken Tanrıkulu, Kavala'nın yaklaşık 1,5 yıl iddianamesiz tutuklu kaldığını, çıkarıldığı 4 duruşmada heyetin değişikliğe uğradığını, bu davada adil bir yargılama sürecinin gerçekleşmediğini söyledi.

Tanrıkulu, AKP hükümetleri döneminde başka bir çok hak ihlalinin yaşandığını da vurguladı. (HABER MERKEZİ)

 

Reklam
ÖNCEKİ HABER

Cinsel tacizden ifadesi alınıp serbest bırakıldı, 2 hafta sonra yine yaptı

SONRAKİ HABER

Aksaray'da "Coronavirüs" şüphesiyle 12 kişi gözlem altında

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa