10 Aralık 2019 07:40

ABD, Kuzey Kore'nin füze denemelerini görüşmek üzere BMGK'yi toplantıya çağırdı

ABD, Kore Demokratik Halk Cumhuriyeti'nin (Kuzey Kore) füze denemelerini görüşmek üzere Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'ni (BMGK) toplantıya çağırdı.

Kuzey Kore'nin Şubat 2018'deki askeri geçit töreninde sergilediği uzun menzilli füzeleri

Fotoğraf: Tasnim Haber Ajansı/Wikimedia Commons(CC BY 4.0)

Paylaş

Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi (BMGK), konseyin aynı zamanda aralık ayı dönem başkanı olan ABD'nin talebi üzerine çarşamba günü Kore Demokratik Halk Cumhuriyeti'nin füze denemelerini görüşmek üzere toplanma kararı aldı. 

ABD'nin, Washington ve Pyongyang arasındaki müzakerelerin durması ve her iki tarafın gerginliği artıran söylemleri üzerine, BMGK'yi toplantıya çağırması dikkati çekti. 

ABD Başkanı Trump, Twitter hesabından "Kim Jong-un son derece zeki ve düşmanca davranırsa aslında kaybedecek çok şeyi var. ABD Başkanı ile olan özel ilişkisini riske atmaz istemez.'' açıklamasında bulunmuştu.

Kuzey Kore'den ise Trump'ın bu açıklamasına cevap gecikmedi ve Kuzey Koreli eski müzakereci ve üst düzey yetkili Kim Yong Chol, ülkesinin kaybedecek bir şeyi olmadığından ABD'nin baskısına boyun eğmeyeceğini belirterek, Trump'ı "sabır yoksunu, pervasız ve dengesiz yaşlı adam" diye nitelendirmişti. 

Kore Demokratik Halk Cumhuriyeti'nin BM Daimi Temsilcisi Kim Song ise nükleer silahsızlanmanın müzakerelerin bir parçası olmadığını söylemişti. 

BMGK üyesi İngiltere, Fransa, Almanya, Polonya, Belçika ve konseye gelecek yıl katılacak olan Estonya ise geçen hafta  Kore Demokratik Halk Cumhuriyeti'nin mayıs ayından bu yana 13 balistik füze denemesi yaptığını açıklamış ve Pyongyang yönetiminin ''provakatif eylemlerini'' kınamıştı.

Kore Demokratik Halk Cumhuriyeti'ne nükleer programı nedeniyle 2006 yılından beri BMGK tarafından ekonomik ve askeri yaptırımlar uygulanıyor.

ABD ve Kore Demokratik Halk Cumhuriyeti arasındaki nükleer müzakereler, şubattan bu yana aksayarak sürüyor. Trump ile Kore Demokratik Halk Cumhuriyeti lideri Kim Jong-un, ilk kez 12 Haziran 2018'de Singapur'da bir araya gelmiş, Kore Yarımadası'nın nükleer silahlardan arındırılması ve kalıcı barışın sağlanması konusunda mutabakata varmışlardı. İki lider, 26-27 Şubat'ta Vietnam'da bir kez daha görüşmüş ancak zirve beklenenden hızlı şekilde ve anlaşmasız sona ermişti. Son olarak 30 Haziran'da Kuzey ve Güney Kore arasındaki "silahsızlandırılmış bölge"de görüşen iki lider, nükleer müzakere sürecini sürdürme kararı almıştı.

Ekimde İsveç'te çalışma düzeyindeki toplantılar, Kuzey Korelilere göre, Amerikalılar "eski tutum ve tavırlarını" devam ettirdiğinden kesilmişti. Pyongyang yönetimi, ABD'ye nükleer anlaşma konusunda ortaklaşa kabul edilebilecek şartlar önermesi için yıl sonuna kadar süre tanımış, ABD'nin yaptırımlar ve baskı konusunda ısrarcı olması halinde "yeni bir yol" arayışına gireceğini açıklamıştı. (AA)

 

Reklam
ÖNCEKİ HABER

Yeni Zelanda’da 5,3 büyüklüğünde deprem meydana geldi

SONRAKİ HABER

Çin'in başkenti Pekin'de yeni tip koronavirüsten ilk can kaybı yaşandı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa