09 Aralık 2019 18:49

Adalet Bakanı Gül'e "Daha kaç suçlu aramızda?" sorusu

CHP Milletvekili Murat Emir, Ceren Özdemir cinayetinin ardından tartışılan "Cezaevinden kaçmak bu kadar kolay mı?" sorusunu Adalet Bakanı Abdülhamit Gül'e sordu.

Katil Özgür Arduç | Fotoğraflar: DHA

Paylaş

Türkiye, Ceren Özdemir cinayetinin öfkesini yaşarken, katilin emniyetteki ifadesinde iki defa cezaevinden kaçtığını itiraf etmesi, kamuoyunda bir başka sorunun tartışılmasına neden oldu: Cezaevinden kaçmak bu kadar kolay mı?

CHP Ankara Milletvekili Murat Emir, konuyu Meclis gündemine taşıdı. Emir, Adalet Bakanı Abdülhamit Gül'ün yanıtlaması talebiyle verdiği soru önergesinde, cezaevlerinden firarları gündeme getirdi. Emir önergede, Ceren Özdemir’in katili Özgür Arduç’un, 2018 Şubat'ta Rize Kapalı Cezaevinden, 28 Ekim 2019'da geçtiği açık cezaevinden de 30 Kasım'da firar ettiğinin ortaya çıkmasıyla, açık cezaevlerinin işleyişinin tartışma yarattığına dikkat çekti.

Ceza ve Tevkifevleri Genel Müdürlüğünün verilerine göre, Türkiye’de 76 açık ve 7 kadın açık cezaevi bulunduğunu belirten Emir, Adalet Bakanlığının 2019 verilerine göre cezaevleri toplam nüfusunun 264 bin olduğunu, dönem dönem tutuklu ve hükümlüler ile ilgili resmi verilerin kamuoyuna açıklanmasına rağmen, ceza ve tevkifevlerinden firar eden kişi sayısına ilişkin bilgi bulunmadığını ifade etti.

Son 5 yılda ve yıllar itibariyle ceza ve tevkifevlerinden firar eden kişi sayısını, bunların kaçının kadın, kaçının erkek olduğunu soran Emir, Bakan Gül'den şu sorulara da yanıt istedi:

  • Son 5 yılda ve yıllar itibariyle ceza ve tevkifevlerinden firar edenlerin kaçı yakalanmıştır?
  • Firar edenlerin ceza ve tevkifevlerine göre dağılımı nedir?

(Ankara/EVRENSEL)

Reklam
ÖNCEKİ HABER

Tüketici Örgütleri Federasyonu Genel Başkanı: Yolsuzluk artıyor, mücadele şart

SONRAKİ HABER

Doğu Anadolu Bölgesi için buzlanma ve don uyarısı yapıldı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...