İran'da öğrenciler sokakta: Ekmek, iş, özgürlük!

Tahran’da üniversite öğrencileri, güvenlik güçlerinin halk eylemlerine dönük saldırılarını protesto etti.

08 Aralık 2019 15:38
Paylaş

İran'ın başkenti Tahran’daki üniversitelerde güvenlik güçlerinin, benzin zammına tepki için gösteri yapanlara yönelik saldırıları protesto edildi.

İran’da 7 Aralık Öğrenci Günü nedeniyle Tahran Üniversitesi, Emir Kemir Üniversitesi, Allame Tabatabai Üniversitesi, Politeknik Üniversitesi ve diğer bazı üniversitelerde düzenlenen gösterilerde, benzin zammı nedeniyle yapılan gösterilerde rejimin “orantısız güç” kullanması eleştirildi.

Öğrenciler, “Ekmek, İş, Özgürlük, Şura (Halk) Yönetimi”, “İran, Irak, Lübnan, Şili ve Fransa’daki mücadele aynıdır” ve “Caddeler kana bulandı, baskıya yeter artık” yazılı pankartlar taşıdı.

Bu arada benzin zammı nedeniyle yapılan gösterilerde tutuklananların aileleri, Tahran’daki Evin Cezaevi’nin önünde toplanarak yakınlarının serbest bırakılmasını istedi. Öğrenciler ayrıca siyasi tutukluların da serbest bırakılmasını talep etti.

Öte yandan her yıl İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani, Tahran Üniversitesine gidip konuşma yaparken, bu sene konuşmayı Yargı Erki Başkanı İbrahim Reisi yaptı. (DIŞ HABERLER)

Reklam
ÖNCEKİ HABER

Davutoğlu-Erdoğan geriliminde "Şehir Üniversitesi" polemiği sürüyor

SONRAKİ HABER

Narmanlı Han’dan, akıl hastanesinde konsere: Murat Ertel

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...